Sinema Salonu

İnternet ortamında çok sayıda Türkçe sinema içerikli site olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunların çoğu vizyondaki filmlerin konularını kısa kısa vermekle yetinen, filmlerin perde arkasına pek ilgi duymadan bol görselle tanıtan siteler… Daha fazlasını isteyen sinema tutkunlarına hitap eden sitelerin sayısı çok fazla değil…

Cafe Sinema’yı planlarken “Daha fazlasını isteyenlere ne sunabiliriz?” düşüncesinden yola çıktık. “Filmleri kısa kısa tanıtırım, bir iki tane de görsel koyarım, daha fazlasına gerek yok” düşüncesi de bir tercihtir, sonuçta saygı duyarız ama “daha fazlasını isteyenlere” de doyurucu içerik sunacak siteler de olmalıydı. İşte “Cafe Sinema”yı hazırlarken böyle bir ihtiyaçtan yola çıktık.

Sitemizi düzenli olarak izleyenlerin her ziyaretlerinde yeni ve kapsamlı içerik bulmalarını hedefliyoruz. Vizyon tarihi epeyce ileride olan filmler hakkındaki bilgiler doğal olarak başlangıçta epeyce kısa olacak ama o filmin vizyon tarihi yaklaştıkça daha kapsamlı bilgiyle güncellendiğini göreceksiniz. Film şirketleri tarafından bize gönderilen her yeni bilgiyle güncelleyeceğiz.

Sitenin içeriğine gelince, elbette öncelikle sözkonusu filmin konusu ve görsellerine yer veriyoruz. Konuyu aktardıktan sonra kamera arkasında yaşananlar, prodüksiyon bilgileri, yönetmen ve oyuncu düşünceleri, kısaca bir film hakkında bilmek isteyeceğiniz herşeyi Cafe Sinema’da bulmanın keyfini yaşatmayı hedefliyoruz.

Bu noktada sitemizi hazırlarken karşımıza çıkan önemli bir sıkıntıyı paylaşmakta yarar görüyoruz. İnceleyince yabancı filmler hakkında daha geniş ve kapsamlı içerik varken, yerli filmlerle ilgili detayların daha az olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebinin, Türk sinema sektöründe film üreten yerli şirketlerin tanıtım konusuna önem vermemesi olduğunu söyleyebiliriz. Sinemayı kısa yoldan para kazanma sanatı gibi gören bazı yerli şirketler, tanıtımı sadece birkaç satırlık konu bilgisi olmaktan ibaret görüyorlar. Tanıtım konusundaki yetersizliği aşmak isteyen Türk şirketlerinin daha kapsamlı tanıtım bülteni hazırlayarak gerekli desteği vereceğine inanmak istiyoruz.