Angry Birds Film

Angry Birds Film - The Angry Birds Movie

Bu kuşlar neden bu kadar öfkeli?

Kuşların neden bu kadar öfkeli olduğunu öğrendiğimiz film, bizi nüfusu tamamen -ya da neredeyse tamamen- mutlu fakat uçamayan kuşlardan oluşan bir adaya götürüyor. Bu cennet köşede, öfke sorunu olan Red, hızlı Chu ve gelgitleri olan Bomba hep dışarıda kalmıştır. Fakat ada yeşil domuzcuklar tarafından ziyaret edildiğinde, domuzların neyin peşinde olduğunu çözmek bu dışlanmış uçamayan kuşlara kalır.

Clay Kaytis ve Fergal Reilly yönetiminde çekilen animasyon filminin seslendirme kadrosunda Kadrosu: Jason Sudeikis, Josh Gad, Danny McBride, Maya Rudolph, Kate McKinnon, Tony Hale, Keegan-Michael Key, Bill Hader, Peter Dinklage mikrofon arkasına geçti. Senaryosunu Jon Vitti yazdı. Kurgusunu Kent Beyda, sanat yönetmenliğini Pete Oswald gerçekleştirdi. Müziklerini Heitor Pereira besteledi.

Karakterleri Tanıyalım

“Bizim için süregiden iki şey vardı: İki kültürün çatışmasındaki temel komedi önermesi ve kuşların neden öfkelendiği” diyen Reilly, şöyle devam ediyor: “Jon Vitti bu önermeleri ele alıp çok komik bir senaryo yazdı. Bu önermelerin ne kadar saçma olduğunu kabullenmeye istekli olduğunuzda, hakikaten komik, insanı kendine çeken karakterler yaratmak daha kolay. Bizim için hikayenin kilidini açan anahtar Red, Chuck ve Bomb arasındaki ilişkiydi.”

Red öfkeli bir kuştur

Kuş Adası’nda yaşamaktadır. Burası akla gelebilecek en saf şekilde mutlu karakterlerle dolu bir dünyadır –dolayısıyla, Red’in çevresiyle uyumlu olmadığını söylemeye gerek yok. Kuşların neşeli, vurdumduymaz hayatları Red’inkiyle tam bir tezat oluşturmaktadır. Red’in az arkadaşı vardır; kendisi kasabanın eteklerinde yalnız yaşamayı tercih etmekte; huysuzluğunu, alaycılığını ve ilgisiz tavrını kendine saklamaktadır. Ne var ki, domuzlar gelip gizli planlarını uygulamaya koyduklarında, başkalarının sormaya çekindiği soruları soracak cesarete sahip tek kuş Red’dir.

Chuck hızlıdır, çabuk hareket eder

Hızlı hareket eder ve hızlı konuşur – bazen düşündüğünden bile hızlı ki bu onun başını fazlasıyla derde sokar. Fakat cırcır gagasının ardında, sahiden iyi bir kuş yatmaktadır; arkadaş edinmeye istekli, bir kuş. Ve Red’in yardım eline ihtiyacı olduğunda, ilk gönüllülerden biri Chuck olur.

Bomb biraz saftır ama koca bir yüreği vardır

Dost canlısı ve düşüncelidir –çoğu zaman. Ancak, bir sorunu vardır: Gidip Gelen Patlama Bozukluğu’ndan (GGPB) mustariptir. Şaşırdığında, korktuğunda ya da kızdığında, booom. Kelimenin tam anlamıyla patlama eğilimindedir. Her zaman kendini kontrol etmeyi istemiş ama kendini dizginlemeyi başaramadığını görmüştür. Domuzlar geldiğinde ise, durumu tam da doktorun söylediği gibi olabilir.

MATİLDA da bir zamanlar öfkeli bir kuştur. Ama artık kendini yenilemiştir ve sakin, Zenci bir görünüme bürünmüştür. Öfke kontrolü dersleri vererek, deneyimini başkalarına yardım etmek için kullanmaktadır. Ancak, tüm kuşlar öğrenecektir ki Matilda’nın içinde hâlâ, olabilecek en kötü –ya da en iyi– durumda ortaya çıkan müthiş bir öfke yatmaktadır.

Leonard domuzların lideridir

Kuşların kızgınlıklarını domuzlara yöneltmesinin nedenidir. Kibirli, benmerkezci ve kurumlu Leonard gerçek bir domuzdur; durum böyle olunca Red’i küplere bindirmesinde şaşıracak bir şey yoktur.

Yüce Kartal müthiş bir efsanedir

Gerçekten de heykeli adadaki her şeye tepeden bakmaktadır. Ama yıllardır onu gören yoktur ve bazı kuşlar bu kartalın bir zamanlar var olup olmadığından bile şüphe etmektedir. Ancak, Red, Chuck ve Bomb’ın gidecek başka kimsesi ve kaybedecek bir şeyleri olmadığı için bu gizemli liderin tavsiyesini almak için yollara düşerler.

Angry Birds Film - The Angry Birds Movie Afişi

Angry Birds Film – The Angry Birds Movie

Yönetmenler: Clay Kaytis, Fergal Reilly
Seslendirme Kadrosu: Jason Sudeikis, Josh Gad, Danny McBride, Maya Rudolph, Kate McKinnon, Tony Hale, Keegan-Michael Key, Bill Hader, Peter Dinklage
Senaryo: Jon Vitti
Kurgu: Kent Beyda
Sanat Yönetmeni: Pete Oswald
Müzik: Heitor Pereira
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tariihi: 13 Mayıs 2016