Başımın Belası – Tumbledown

Başımın Belası - Tumbledown

Son sözü her zaman aşk söyler.

Üniversitede öğretim görevlisi olan Andrew, hayatını kaybeden ünlü müzisyen Hunter Miles’ın biyografisini yazmak isteyince müzisyenin eşi Hannah’nın yaşadığı kasabaya giderek ondan yardım ister. Ancak Hannah da aynı amaçla çalışmaya başlamıştır ve bilgilerini paylaşma konusunda pek istekli değildir. Birbirini son derece antipatik bulan bu ikiliye “kasabanın seksi erkeği” Curtis, Andrew’un New York’tan çıkagelen sevgilisi Finley ve Hannah’nın her konuda abartıya kaçan ailesi katılınca işler iyice sarpa sarar.

Aralarındaki kimya ile seyirciyi büyüleyen Jason Sudeikis ve Rebecca Hall’ın başrolü paylaştığı filmde, ikiliye Magic Mike ile tanıdığımız Joe Manganiello ve Glee’nin yıldızlarından Dianna Agron eşlik ediyor. “Notting Hill” ve “Sleepless in Seattle” gibi sıcak romantik komedilerin izinden giden filmi Sean Mewshaw yönetti.

Yönetmen ve Senaryo Yazarıyla Söyleşi

Bu filmi yazma fikri nereden çıktı?

Desiree Van Til: Yaklaşık 10 sene önce Los Angeles’ta oturuyorken Richard Linklater’ın Before Sunrise ve Before Sunset’ini izlemiştim. iki insanın sadece konuşarak birbirine gitgide yakınlaşması fikri çok hoşuma gitmişti. Birbirinden çok uzak ve farklı dünyalara sahip olmalarına rağmen aralarındaki duvarları aşıp beraber olan iki karakter yaratmak istedim. aslen doğal bir dokuya sahip olan Malne’den olmama rağmen Los Angeles’ta yaşıyor oluşum, bu öyküye kırsal – kent çatışmasını yüklememde etkili oldu.

Başımın Belası - Tumbledown

Senaryo aslında üçlü bir aşk hikayesi… Çünkü birisinin hayaleti sürekli ikisinin arasında… Bu hikaye üzerinden yas tutma sürecini de biraz işlemek istedim. Özellikle de yas tutan; hayat dolu ve iyimser bir insan olduğunda… Ben de hayatımda önemli bir insanı kaybettikten kısa süre sonra aşık olmuştum. Hannah’nın gösterdiği davranışları ben de sergilemiştim.

Filmde romantizm boyutu, aslında alıştığımızdan daha geç devreye giriyor. Bunu erkene çekmeyi veya tamamen dışarıda bırakmayı hiç düşündünüz mü?

Sean Mewshaw: İzleyici olarak filmlerin nasıl bitmesini istiyorsak öyle bitirmek istedik. Bu karakterlerin hayatı film bittikten sonra da devam edecek mesajını izleyiciye vermek istedik. Bu hikaye aslında onların hayatından bir kesit… Kesinlikle birbirleri için deli divane olmak zorunda değiller… Sadece hayatlarının bir noktasında aşık olacak kadar cesur davranmak zorundalar… Bu filmin aslında cesaret kavramıyla ilgili olduğunu söyleyebilirim.

Hunter’ı yazar, ressam ya da müzisyen yapma fikrinin sebebini bizimle paylaşabilir misiniz?

Desiree Van Til: Bu ilginç oldu aslında… İlk yazdığımda kendisi bir şairdi, sonra müzisyen oldu.

Sean Mewshaw: Filmde müzik önemli bir yer kapladığı için müzisyen olması gerektiğine karar verdik. Karakterin varlığını müzik aracılığıyla hissetmemizi sağladı. Müzik aynı zamanda bir insanın hatıralırını en iyi canlandıran araçlardan birisidir. Bu yüzden Hannah’nın ruh halini ekrana daha iyi yansıtmamıza yardımcı oldu.

Desiree Van Til: Senaryoyu yazarken müzik dinliyordum ve müzisyenlerin de aslında birer şair olduğunu fark ettim. Müzik kullanmanın bir güzel yanı da izleyiciye eserin güzelliğini anlatmak zorunda olmamanız… Şiirde böyle bir sorun karşımıza çıkabilirdi ama müziği zaten izleyici de duyduğu için o duygu otomatik olarak karşı tarafa geçiyor.

Başımın Belası - Tumbledown

Karakterler

Hannah – Rebecca Hall: Hannah Miles Maine’in küçük bir kasabasında büyür. Daha sonra dünyayı keşfetmek için doğduğu yeri terk eden Hannah müzisyen Hunter Miles’a aşık olur. Miles’ı peşinden Maine’e sürükler ve evlenirler. Fakat eşinin ani ölümü bu mutlu hikayeyi yarıda keser. Hannah artık yalnız yaşayan, eşinin anısını yaşatmak için biyografisini yazmaya çalışan, aksi ve inatçı bir kadındır.

Andrew – Jason Sudeikis: Andrew her tarafından kendine güven fışkıran, ukala bir öğretim görevlisidir. Gençliğinde müzisyen olmaya heveslenmiş fakat nasıl olduysa popüler kültür konusunda uzmanlaşıp müzisyenlerin hayatlarını öğreten biri olup çıkmıştır. Öğrencilerinin gözünde bir rock n roll yıldızı kadar itibara sahip olsa da müzisyen Hunter Miles’ın ölümü arkasındaki sır perdesini aralayarak şöhret basamaklarını tırmanmayı hayal etmektedir.

Finley – Dianna Agron: Finley, bir plak şirketinde çalışan, yeni yetenekler keşfetme ve pazarlama konularında uzman genç bir kadın. Zamanında Andrew’un öğrencisi olan olan Finley, kitap yazmaya çalışan sevgilisinin en büyük destekçisi ve sağ kolu.

Curtis – Joe Manganiello: Curtis tam da küçük kasaba kızlarının hayalini kurduğu türden bir erkek. Maço, iri yapılı ve mücadeleden çekinmeyen. Hannah’nın liseden arkadaşı ve genç kadına o zamanlardan beri aşık. Kasabaya gelen şehirli Andrew’dan zerre kadar haz etmiyor. Avcı ruhlu ve bir ayıyı bile yere serebilecek kapasiteye sahip. Kaba kuvvet veya kötü esprileriyle…

Linda – Bellythe Danner: Linda, Hannah’nın patavatsız annesi. Bu özelliği onu hem komik hem de tam bir baş belası yapıyor. Damadının ölümüyle kendisi de çok sarsılsa da kızı Hannah’nın toparlanması için (bazen çok abartsa da!) elinden geleni ardına koymuyor.

Upton – Griffin Dunne: Upton, kasabada bir kitapçı dükkanı olan ve yerel gazeteyi çıkaran nevi şahsına münhasır bir adam. Aynı zamanda Hannah’nın dükkanında çalıştığı zamanlardan beri onun en yakın arkadaşı ve sırdaşı.

Başımın Belası - Tumbledown Afişi

Başımın Belası – Tumbledown

Yönetmen: Sean Mewshaw
Oyuncular: Rebecca Hall, Jason Sudeikis, Dianna Agron, Blythe Danner, Joe Manganiello
Senaryo: Desiree Van Til
Görüntü Yönetmeni: Seamus Tierney
Kurgu: Sandra Adair, Suzy Elmiger
Müzik: Damien Jurado
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 20 Mayıs 2016