Büyük Gözler – Big Eyes

Büyük Gözler - Big Eyes

Aldatma sanatının gerçek öyküsü.

Şahsına münhasır sinema insanı Tim Burton’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Büyük Gözler (Big Eyes) filmi, ticarileşme konusunda devrimlerin yaşandığı, popüler sanatın kitleleri etkilediği 1950’lerin sonu, 1960’ların başında dönemin en başarılı ressamlarından biri olan Walter Keane (Christopher Waltz) ve eşi Margaret’ın (Amy Adams) gerçek hikayesini anlatıyor.

Bu sanatçı, anlaşılmaz ve karmaşık görünen, büyük gözlerle resmettiği portrelerle sıra dışı bir üne kavuşur ancak gerçek çok geçmeden ortaya çıkar; bu resimler Walter tarafından değil, eşi Margaret tarafından ortaya konmuştur ve Keane ailesinin çığ gibi büyüyen bir yalanın içinde yaşadığı anlaşılır. Büyük Gözler (Big Eyes), Margaret’ın bir sanatçı olarak uyanışını, resimleriyle yakaladığı iz bırakan başarısını ve çoktan uluslararası üne kavuşmuş eşiyle yaşadığı çalkantılı ilişki sürecini konu alıyor.

Prodüksiyona Dair

2003 yılında senarist arkadaşlar Scott Alexander ve Larry Karaszewski, 1960’ların gözde ressamları Margaret ve Walter Keane’in gerçek olamayacak kadar sıra dışı hikayelerinden haberdar olur. İlgilerini çeken bu hikayenin üstüne, prodüksiyona başlamadan önce 10 yıl boyunca araştırma yaparlar.

“Bu, kimsenin haberi olmayan harika bir hikaye.” diyen Alexander, “Gerçek olmasa buna asla inanmazdım.” diye ekliyor. “Bu filmi yapmak için pek çok nedenimiz vardı. Margaret’ın harika bir kadın karakter olduğunu ve kadın hareketlerine önayak olmaya başladığını fark ettik. Bu hareket 1950’lerde, kocaları için her şeyi yapan ev kadınlarının seslerini yükseltmeye başlamasıyla ortaya çıkmıştı. Hikayenin gelişim süreci boyunca kendi başına ayakta kalmaya çalışıyor.” diyor Alexander.

Büyük Gözler - Big Eyes - Amy Adams

Daha önce de komedyen Andy Kaufman, yazar Larry Flint gibi biyografik filmlerin senaryolarını yazmış olan Alexander ve Karaszewski ayrıca oyuncu Bob Crane’in biyografik filminin de yapımcılığını üstlenmişlerdi.

“Scott da ben de, çok fazla önemsenmeyen insanların sıra dışı ve fark yaratan hayat hikayelerini beyaz perdeye aktarmayı çok seviyoruz.” diyen Karaszewski, Tim Burton’la olan ilk filmleri Ed Wood’la da ilgili, “Tüm zamanların en kötü sinemacısı olduğu düşünülen birinin hayat hikayesiydi. Kimileri Keane’lerin de tarihin en kötü ressamları olduğunu düşünüyordu belki ama bundan kadın hareketinin sanat dünyasıyla olan bağlantısına dair bir hikaye çıkarmak istedik.” diye ekliyor.

Gerçekler ve Kurgu

Birden çok biyografik filme imza atan Alexander, yazarın gerçeklere karşı olan sorumluluğunu tartışır. “Bu sorumluluklar oldukça zorlayıcıdır çünkü bizim esas amacımız iyi bir film oluşturacak iyi bir senaryo yazmaktır. Çokça araştırma yaparız. Belki de ilk taslağı bile yazmadan önce 10 yıllık bir süreçten geçersiniz, insanlarla röportajlar yaparsınız ve bu sırada karakterlerinizi ve hikayenin geçeceği dönemi çok fazla değiştirmemeye çalışırsınız. Biyografik filmlerde, senaryoyu yazarken, karakterin hala hayatta olması durumu her şeyi değiştirebiliyor.

Bu film için de Margaret’la çalışmak sıra dışı bir deneyim oldu çünkü bizden çok kesin, kendi için büyük önem arz eden istekleri vardı. Senaryoyu okuduğunda çok duygulandı ve ‘İşte benim hayatım buydu’ diyen Alexander’a, “Bu tarzı çok seviyoruz. Gerçeklere olabildiğince sadık kalmak istiyoruz. Sıra dışı ama inanması güç, sanki gerçek tarihe alternatif bir dönemde geçiyormuş hissi veren olayları yazmak ve bunları sanki kurguymuş gibi göstermek bize keyif veriyor.” sözleriyle Karaszewski de eşlik ediyor.

Büyük Gözler - Big Eyes

Tim Burton Devreye Giriyor

“Tim, bu iş için kusursuz bir seçim oldu.” diyen Alexander, “Herkesin katılacağı üzere Tim, dışlanmış insanları çok iyi anlıyor, onların aradığı cevabı iyi analiz ediyor. Sanatçının fikirleri, hislerinizle verdiğiniz mücadeleleri, yaptığınız sanat içinde büyük yer kaplar ve bu onun için de çok önemli bir olgu. Oyuncularla muhteşem bir iletişimi var ve düzeyini çok iyi ayarlıyor. İşleri karıştırmaktan kaçınıyor. Hikayeyi anlatıp herkesten en iyisinin çıkmasını sağlıyor. Bu büyük bütçeli bir film değil ve burada emeği geçen herkes, bu işi çok sevdiği için yapıyor. 60’lar San Francisco’sunu yaratmak için milyon dolarlarımız yoktu. Bu yüzden Tim çok önemli ve ortaya çok güzel bir sonuç çıkaran kararlar vermek zorunda kaldı.” diye ekliyor.

Tablolar

“İlk kez geçmişi böylesine kesin şekilde belgelenmiş bir hikayenin filmini yapmak için çalışmalara başladım.” diyor Heinrichs.
Belli ki film için bolca tablo gerekmiş. Heinrichs ve ekibi hatırı sayılır miktarda bir araştırmayla Margaret’ın kariyerine yeniden ışık tutmuş. Büyük gözlerle resmedilen bu tabloları en başlarda neden ilham alarak yaptığını öğrenmeleri gerekmiş. Kadraja girecek olanlar için tabloların replikaları kullanılırken, yakın çekimlerde, fırça darbelerinin ve detayların göz önünde olacağı sahnelerde kullanılacaklar için resimlerin asılları tercih edilmiş. “Bir projede sanatçıdan, eserlerinin tekrar yapımlarını kullanabilmek için izin istediğimiz başka bir durum hatırlamıyorum.” diye ekliyor Heinrichs.

Filmin bazı sahnelerinde kullanılan resimlerin bazılarının 10 tane kopyası hazırlanmış ve yapımının faklı aşamaları böylelikle sahnelenebilmiş. “Bence kimse böylesine zorlayıcı bir psikolojik duruma kendini hazırlayamaz.” sözleriyle Karaszewski de duruma açıklık getiriyor.

Mekanlar

2013 yazında Büyük Gözler, Vancouver, Kanada’nın yanı sıra San Francisco ve Hawaii’deki setlerde de çekildi. Vancouver’deki çekimlerde tarihi Stanley Park ve Gastown bölgesi kullanlırken Panthouse Gece Kulübü, set için adeta tekrar yaratılmış. Keane’lerin büyüleyici “modern” ahşap eviyse Southlands mevkiinde tekrar inşa edilmiş.

Derek Frey, “Mekanlar kilit bir noktadadır.” diyor ve “Büyük Gözler, San Francisco ve Hawaii’nin 1950 ve 1960’lardaki dönemlerini sahneliyor. Bunlar çok spesifik dış mekanlar. San Francisco şehrinin bir benzersizliği, Hawaii’nin eşsiz bir görünümü vardır. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın bunları kopyalayamazsınız. Bu şehirlerdeki çekimlerde fazladan özen göstermeliydik. Ve neyse ki hava şartları da yanımızda oldu. Ayrıca San Francisco’da, Sanat Sarayı ve North Beach mevkii gibi, tam olarak 50 yıl öncesindeki halinden farksız pek çok mekanda çekim yaptık.” sözleriyle devam ediyor.

Hawaii’de Honolulu Federal Mahkeme Binası ve Waikiki’deki Royal Hawaiian Hotel gibi mekanlarda çekimler yapıldı. Her ne kadar otel çevresindeki yapılaşma son yıllarda fazlasıyla değişmiş olsa da Frey, “Otele girdiğiniz zaman geçmişin hissini rahatlıkla alabiliyorsunuz. Filme uygun pek çok açıyı kolaylıkla yakaladık ve 50 yıl öncesine ait bir sahneyi ortaya koyduğumuza önce kendimizi inandırdık.” diyor.

Büyük Gözler - Big Eyes Afişi

Büyük Gözler – Big Eyes

Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Amy Adams, Christoph Waltz, Krysten Ritter, Jason Schwartzman, Danny Huston, Terence Stamp, Elisabetta Fantone
Senaryo: Scott Alexander, Larry Karaszewski
Prodüksiyon Tasarımı: Rick Heinrichs
Görüntü Yönetmeni: Bruno Delbonnel
Kurgu: JC Bond
Kostüm Tasarımı: Colleen Atwood
Set Dekorasyonu: John Micheletos, Shane Vieau
Müzik: Danny Elfman
Türkiye Dağıtımı: Mars Dağıtım
Gösterim Tarihi: 6 Mart 2015