Gelecek Günler – Things to Come

Gelecek Günler - Things to Come

Avrupa’nın yükselişteki yönetmenlerinden Mia Hansen-Løve’a Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü getiren beşinci filmi “Gelecek Günler” (Things to Come), güçlü bir kadın karakter portresi sunuyor.

Nathalie evli ve çocuklu, ayakları yere basan bir felsefe öğretmenidir. İlgi bekleyen yaşlı annesi, çok sevdiği işi ve yolunda giden evliliği arasında üçe bölünmüş olan hayatındaki taşlar, 25 yıllık kocası onu terk ettiğinde yerinden oynamaya başlar. Nathalie, kurmak için yıllarını verdiği hayatı bir anda kaybetmiştir. Orta yaştan sonra hayatın getirdiği değişikliklerle geleceğini nasıl kuracağını, hayatının bu yeni evresini nasıl
karşılayacağını henüz bilmemektedir.

Rotten Tomatoes tarafından 2016’nın Yabancı Dilde En İyi Filmi seçilen ve Time, Rolling Stone, New York Times, Screen, Variety, Los Angeles Times gibi pek çok kaynak tarafından 5 yıldızla taçlandırılan filmde Isabelle Huppert, etkileyici performansıyla sene boyunca pek çok ödüle layık görüldü.

Mia Hansen-Løve yönetiminde çekilen filmin baş rollerinde Isabelle Huppert, André Marcon, Roman Kolinka, Edith Scob, Sarah Le Picard, Solal Forte, Elise Lhomeau, Lina Benzerti, Rachel Arditi, Larissa Guist, Olivier Goinard oynadı. Prodüksiyon tasarımlarını Anna Falguères, görüntü yönetmenliğini Denis Lenoir, kurgusunu Marion Monnier, kostüm tasarımlarını Rachel Raoult, set doekorasyonunu Matthieu Guy gerçekleştirdi.

Gelecek Günler - Things to Come

Film Eleştirisi: Gelecek Günler

Elveda İlk Aşk (Un amour de jeunesse) ve Cennet (Eden) filmleri de bizde vizyona girmiş olan, bundan önceki en büyük başarısıysa 2009 tarihli Çocuklarımın Babası (La pére de mes enfants) olan genç Fransız kadın yönetmen Mia Hansen-Løve, 2016’da Berlin Film Festivali’nde Yönetmen ödülünü kazandığı Gelecek Günler (L’avenir) ile yeniden sinema salonlarımıza teşrif etti.

Isabelle Huppert gibi güçlü bir oyuncuyla çalıştığı bu filminde, Nathalie adlı bir felsefe öğretmeninin yaşamından birkaç yıllık bir kesite odaklanıyor Mia Hansen-Løve. Gençliğinin isyankar ve fevri günleri geride kalmış, öğrencilerini kendi başlarına düşünmeye sevk etmeyi hayattaki tek gayesi haline getirmiş, bununla yetinmeyi de öğrenmiş bir kadın Nathalie. Hiç yıkılmayacağına inandığı ailesi ve ruhsal problemleri yüzünden asla tam olarak kopamadığı annesi, hayatının tanımı haline gelmiş. Her biri elinden kayıp gittiğinde, ilk kez tamamen özgür kaldığında, hayatına nasıl yön vereceğini de kestiremiyor muhakkak.

Gelecek Günler - Things to Come

Bu süreçte en yakınında, eski bir öğrencisi Fabien yer alıyor. Nathalie’nin hayatına yön verdiği insanlardan biri Fabien. Ama boynuz kulağı geçer misali, artık hocasının burjuva yaşamına ister istemez biraz yukardan bakıyor. Nathalie kendini ait hissedeceği bir yer bulmakta zorlanırken annesinin kedisine bakma yükümlülüğü, kedinin kaybolup gitmesinden, başına bir şey gelmesinden duyduğu büyük endişe de onun geçmişten tam olarak kopmasına engel oluyor.

Tıpkı Elveda İlk Aşk filminde olduğu gibi uzun bir girizgahın ardından, ilk otuz dakikanın sonunda, sevdiği adamın terk edişiyle başlıyor bu kadının öyküsü de… Mia Hansen-Løve ne büyük laflar söylemenin ne de alışık olduğumuz türde kolaycı çözümler getirmenin derdinde. Bizi Nathalie’nin yolculuğuna dahil ediyor sadece. Nathalie yeni bir aşkla, yeni heyecanlarla bambaşka birine dönüşmüyor. Hatta bazı şeylerin artık kendinden geçtiğini de fark ediyor. Ama korkularından ve onlarsız yapamayacağını düşündüğü her şeyden kurtuluyor bir bakıma. Ve hayat devam ediyor. Bu kadar basit.

Gelecek Günler - Things to Come

“Tipik Fransız filmi” derler ya… Bunu bir küçümseme değil, bir övgü olarak kullanmanın tam yeri burası işte. Tüm dinamikleriyle tipik bir Fransız filmi karşımızdaki. Ve çok da iyi bir örneği. Bunda Isabelle Huppert gibi karakterini de içinde yer aldığı projenin temas etmeye çalıştığı duyguları da çok iyi anlayan, dev bir aktrisin de payı büyük muhakkak. Fakat asıl başarı, mekanlarının ve karakterlerinin arasında müthiş bir doğallıkla dolaşan kamerasıyla yönetmende. Büyük laflar etmeden, böylesine zarif ve olgun bir film kotarabilmek Mia Hansen-Løve’ın artık ustalar arasına ismini yazdırmaya başlayacağının göstergesi.

Kabul edelim, belki seyircinin zihninden senelerce çıkmayacak bir öykü anlatmıyor burada sinemacı. Hatta belki seyirci için hatırda kalacak hiçbir tarafı olmayacak Gelecek Günler’in… Ancak iyi bir yönetmenin filmografisindeki sağlam bir halka olarak, kendisini takip etmeye devam eden sinefiller tarafından uzun süre hatırlanacağına hiç şüphem yok.

Gelecek Günler - Things to Come Filmi Afişi

Gelecek Günler – Things to Come

Yönetmen: Mia Hansen-Løve
Oyuncular: Isabelle Huppert, André Marcon, Roman Kolinka, Edith Scob, Sarah Le Picard, Solal Forte, Elise Lhomeau, Lina Benzerti, Rachel Arditi, Larissa Guist, Olivier Goinard
Senaryo: Mia Hansen-Løve
Prodüksiyon Tasarımı: Anna Falguères
Görüntü Yönetmeni: Denis Lenoir
Kurgu: Marion Monnier
Kostüm Tasarımı: Rachel Raoult
Set Dekorasyonu: Matthieu Guy
Türkiye Dağıtımı: Başka Sinema
Gösterim Tarihi: 28 Nisan 2017