İçeride – Shut In

İçeride - Shut In Filmi

Dul bir çocuk psikoloğu Amerika’nın kuzeydoğu kırsalında sakin bir yaşam sürmektedir. Kendini izole etmiş olan kadın bir araba kazası sonucu beyin hasarı alan üvey oğlu ile ilgilenmektedir. Ergenlik çağındaki oğlunun hayati bütün ihtiyaçları annesi tarafından karşılanmaktadır. Bir gün kadının çocuk hastalarından biri kaybolur. Çocuğun öldüğü düşünülmektedir. Ancak sert bir kar fırtınası sırasında kaybolan küçük çocuğun tek kurtuluş umudu psikoloğunun onu bulabilmesine bağlıdır.

Farren Blackburn yönetiminde çekilen psikolojik gerilim – korku filminin baş rollerinde Naomi Watts, Charlie Heaton, Jacob Tremblay, Oliver Platt, David Cubitt, Crystal Balint, Clémentine Poidatz, Alex Braunstein oynadı. Senaryosunu Christina Hodson yazdı. Prodüksiyon tasarımlarını Paul D. Austerberry, görüntü yönetmenliğini Yves Bélanger, kurgusunu Baxter, kostüm tasarımlarını Odette Gadoury, set dekorasyonunu Carol Lavallee gerçekleştirdi. Müziklerini Nathaniel Méchaly besteledi.

İçeride - Shut In Filmi

Prodüksiyon Hakkında

Senarist Christina Hodson, İçeride filmini yazmak için ilhamın, New York’da harap durumda bir stüdyo apartman dairesinde yalnız yaşarken geldiğini söylüyor. Gece yarısı duyduğu kaynağı bilinmeyen seslerin gölgesinde yazdığı ilk senaryoyu bitirmesi altı haftasını alıyor. Sonucunda ise, karışık duygular ve rahatlatıcı ancak dolambaçlı bir sona sahip şiddetli bir psikolojik gerilim oluyor.

“Kafalarındaki gerilim türünü değiştirmek istedim.” diyor Hodson. “Geri dönüp gerçekten neler olduğunun farkına varabilmeniz için yolumun üstünde küçük ipuçları bırakmak istedim ve bu tatmin edici olacaktı.”

Yapımcı ve Lava Bear’in başkanı olan Tory Metzger senaryodan anında etkilendiğini ve okuduğu hiçbir şeye benzemediğini söylüyor. “Eğer benim gibi çok sayıda senaryo okursanız çoğunlukla hikâyenin nereye gideceğini tahmin ediyorsunuz ve çoğunlukla haklı çıkıyorsunuz. Ancak bu senaryoda ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yoktu. Senaryonun dramatik bir hikâye olmadığını anlamam için 60 sayfa okumam gerekti. Bunu yapabilmek hiç de kolay değil.”

İçeride - Shut In Filmi - Naomi Watts

Metzger ve Lava Bear’in eski CEO’su, aynı zamanda filmin yapımcılarından olan David Linde, güçlü bir kadın karakterin olduğu senaryoyu buldukları için çok heyecanlandılar. “Bu her zaman aradığımız ancak bulamadığımız bir hikâye.”

Senaryonun hemen göze çarpmayan dramatik unsurlarının yanlış ellerde kaybolmasından ve sıradan bir korku filmine dönüşmesinden endişe duyan Hodson, doğru yönetmeni bulmak için ekibi ile uzun bir araştırmaya başlamış.

Filmin yönetmenliğine, güçlü bir minimalist bakış açısına sahip tecrübeli İngiliz televizyon yönetmeni Farren Blackburn getirilir. “Filmi daha önce konuştuğumuz tüm yönetmenlerden farklı bir şekilde anladı.” diyor Metzger. “İlgilenen çok tecrübeli ve ödül sahibi yönetmenler de oldu. Ancak Blackburn’un bakış açısı özellikle bizi ona çeken sebep oldu.”

Blackburn senaryoyu ilk gördüğünde merakının uyandığını söylüyor. “İçeride’yi ilk okuduğumda sanatsal bir şekilde çekilebilecek bir tür filmi olduğunu anladım ve bu beni çok heyecanlandırdı.” diyor. “70’lerin Avrupa estetiğine sahip Amerikan filmlerinin büyük bir hayranıyım. Ayrıca İçeride, önemseyeceğiniz ve ilgi çekici bir yolculuğa sahip bir kahraman barındırıyor. Yani benim için karar vermek pek de zor olmadı.”

İçeride - Shut In Filmi Afişi

İçeride – Shut In

Yönetmen: Farren Blackburn
Oyuncular: Naomi Watts, Charlie Heaton, Jacob Tremblay, Oliver Platt, David Cubitt, Crystal Balint, Clémentine Poidatz, Alex Braunstein
Senaryo: Christina Hodson
Prodüksiyon Tasarımı: Paul D. Austerberry
Görüntü Yönetmeni: Yves Bélanger
Kurgu: Baxter
Kostüm Tasarımı: Odette Gadoury
Set Dekorasyonu: Carol Lavallee
Müzik: Nathaniel Méchaly
Türkiye Dağıtımı: The Moments Entertainment
Gösterim Tarihi: 27 Ocak 2017