Kapan – Get Out

Kapan - Get Out

Davet edilmen, hoş karşılanacağın anlamına gelmez.

Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chris’i ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır.

Jordan Peele yönetiminde çekilen filmin baş rollerinde Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener, Caleb Landry Jones, Marcus Henderson, Betty Gabriel, Lakeith Stanfield oynadı. Senaryosunu Jordan Peele yazdı. Prodüksiyon tasarımlarını Rusty Smith, görüntü yönetmenliğini Toby Oliver, kurgusunu Gregory Plotkin, kostüm tasarımlarını Nadine Haders, set dekorasyonunu Leonard R. Spears, sanat yönetmenliğini Chris Craine gerçekleştirdi. Müziklerini Michael Abels besteledi.

Bir Amerikan Canavarı

Kapan Şekilleniyor

Birçok izleyici Jordan Peele’in adını duyunca muhteşem ikili Key ve Peele ile yıldız Keanu’yu düşünür. Komedi yazarlığıyla olduğu kadar film ve televizyon komedilerindeki rolleriyle de tanınan bir oyuncu olan Peele, seslendirme çalışmalarında da aynı derecede başarılıdır. Ama birçok kişinin farkında olmadığı komik dehanın ve Emmy ödüllü yazarın uzun süredir farklı bir türe hayran olduğudur. İlk yönetmenlik denemesi farklı türde bir canavar filmini bulan stüdyo, Universal Pictures ile ve Universal’in korku türündeki ortağı Jason Blum’un Blumhouse Pictures Productions şirketiyle gerçekleşecek.

Yazar ve MADtv’de oyuncu olarak başlangıç yapan Peele, uzun zamandır korku filmi hayranıdır ve dehşetle komedinin aynı kaynaktan ilham aldıklarını ve ikisinin de insanlığımızın absürtlüğünü araştırma ihtiyacımızdan kaynaklandığını düşünüyor. Sorunlarımızla ve korkularımızla gülmekten ya da korkmamıza izin vermekten gelen içgüdüsel, katartik bir deneyim olduğunu söylüyor. Sonuçta eğer duygular konusunda uzman olursak deneyimi yaşayabiliriz.

Yapımcı, bu gerilim ve serbest bırakmanın izleyiciler için içgüdüsel olarak tatmin edici olabileceğini ifade ediyor. “Birinde gülmeye diğerinde korkmaya çalışıyorsunuz. Benim için komedide öğrendiğim her şeyi en sevdiğim tür olan gerilimde kullanmak heyecan vericiydi.”

Kapan - Get Out

Gerçeklikten absürtlüğü bulmaya yabancı olmayan Peele, senaryoya başladığında hem dehşet veren hem de aynı oranda sosyal eleştiri yapan bir öncül taslağı çıkartmış. Sonuç, mizahla hicvi ve korkuyu harmanlayan provokatif bir gerilim olan ve Amerika’da günümüzde süren ırkçı ilişkilere değinmekten korkmayan Kapan filmi olmuş. “Bu fikir, gerilim ve korku türlerine bana özgü bir şeyler katma isteğimden ortaya çıktı. Irkçılığa ve çok çalıştığım bir alana olan komedi alanına da giriyor. Bu benim gerçek korkularımı ve daha önce yaşadığım sorunları yansıtan bir film oldu.”

Peele, filmin kahramanı olarak New York’ta Afrikalı Amerikalı bir fotoğrafçı hayal etmiş. Uzun bir hafta sonunda Beyaz kız arkadaşının ailesiyle tanışarak ilişkilerini bir sonraki düzeye taşıyor ve her şeyin göründüğü gibi olmadığından şüpheleniyor. Mahallede bir grup zenci erkeğin kaybolduğunu keşfettiğinde şüphelerinin temelsiz bir paranoyanın çok daha ötesinde olduğu ortaya çıkıyor. Sıradan, zorunlu bir hafta sonu olarak gibi başlayan olay gelişiyor ve çılgın, korkunç, gergin, dehşet verici olduğu kadar eğlenceli bir yön alıyor.

Yapımcı izleyicinin olabileceklerle ilgili beklentileriyle oynamaktan ve altüst eden kaçınılmaz bir sonuçtan keyif alıyor. Peele şunları söylüyor; “Kapan filmin öncülün büyük bir bölümü de beyaz bir kızın eve zenci bir erkek getirmesi ve bunun sosyal açıdan her türlü dallanıp budaklanmasını düşünmemesi oluşturuyor. Ailesinin sorun çıkarmayacağını varsayıyor. Öyle de oluyor ama çok daha kötü bir şeyin parçası olarak görmeye başladığımız daha sinsi bazı oyunlar dönüyor.”

Bir dizi pek de doğru gelmeyen bu anlar Chris’in giderek daha da şüphelenmesine neden oluyor. Gerek Armitage’ların hizmetçisinin tuhaf davranışıyla ilgili merak olsun, gerek ailenin merhum büyükbabaları için düzenledikleri her yılki olağan kutlama sırasında başka bir dünyaya girmiş gibi hissetmesi olsun, Chris aklını kaçırmakta olanın kendisi olmadığını fark eder. Peele şunları söylüyor; “Amaç, çok çılgın hiçbir şeyin çok hızlı olmamasını sağlamaktı. Çünkü karakterlerin bu durumda kaldığına inanmazdık. Chris’i alarma geçiren unsur hizmetçiyle tanışması ve biraz farklı olduklarını görmesi olur. “Daha önce karşılaştığı kimseye benzemiyorlardır.”

Yazar/yönetmen yine de gerilimin kahramanı için izleyicin yapmayacağı hiçbir şeyi yapmaması çok önemliymiş. Peller gülerek şunları söylüyor; “Filmlerde bundan nefret ederim. Özellikle de gerilimde birinin telefonu açıp kahrolası polisleri aramasını ve evden çıkmasını istediğinizde. Chris’in öyle olmasına olanak verdim. Gerçek, zeki, mantıklı bir insan. Çünkü böylesi çok tatmin edici.”

George Romero’nun Dawn of the Dead filminde Vietnam dönemini incelemesinden Wes Craven’ın The Last House on the Left’de insanların vahşi doğasını incelemesine kadar birçok provokatif korku filminde olduğu gibi Kapan da izleyicileri sade bir eğlencenin çok daha ötesinde yer alan bir provokasyonla karşılıyor. Peele şunları söylüyor; “Bu film birçok şeyi konu alıyor. Amerika’nın ırkçılıkla başa çıkmasını ve ırkçılık fikrinin kendisinin bir şeytan, bir Amerikan canavarı olmasını konu alıyor. Ayrıca aldırmazlık fikrini ve bunu yapmaya devam edersek vahşet gerçekleşirken insanların bir kenarda durabileceğini konu alıyor.” Türün derinlerine inmenin ve ırkçılığın korku türünde nasıl bir etkisi olabileceğini tartışmanın önemli olduğunu düşünmüş. “Bu sohbetin önemli bir bölümünü oluşturuyor.”

Birçok kişi çok yönlü sanatçının ilk yönetmenlik denemesini hafif, fiziksel bir komediyle yapmasını beklerken Peele, Kapan’la başlamak istemiş. “Yazmak ve yönetmek ikisini birden yapmaktan daha kolay. Güzel yanı farklı zamanlarda yapılıyorlar ve böylece sorumluluklar çakışmak zorunda kalmıyor. Bazı şeyleri sette değiştirmenin güvenini duymak ve yazarın amacından sapmadığınızı bilmek büyük bir avantaj.”

Senaryosunu beyaz perdeye aktarması için Peele ve ustalıkla yapılmış Bad Words’de Jason Bateman de dahil olmak üzere birçok oyuncuyu ilk yönetmenlik denemelerinde yönlendiren tecrübeli yapımcılar Sean McKittrick ve Edward H. Hamm Jr., Paranormal Activity’yi yöneterek türü yeniden yaratmış olan yapım ustası Jason Blum’a yönelmiş. Son dönemde üç haftalık gişe hasılatında bir numaraya çıkan son projesi yazar/yönetmen/yapımcı M. Night Shyamalan’dan Split filmiyle ve Blum’un Universal’le yaptığı dağıtım anlaşması, Peele’ın sinema dağıtımına girişini sağlamıştır.

Blum, bu yolculukta Peele’ı isteme nedeninin şöyle açıklıyor; “Jordan inanılmaz yetenekli ve işbirlikçi birinin benzersiz kombinasyonuna sahip. Bütün korku filmlerini gördüm, senaryolarını okudum ve bunun gibi bir şey görmedim. Jordan’ın geçiş yapmasına gelince bence komediyle korku arasında çok fazla paralellik var. İkisi de insanların sinemada fiziksel tepki verdiği iki tür. Bir esprinin ve korku anının zamanlaması ve bir filmde ikisinin de yapılandırılması çok benzerdir. Bunun birleşimi ve Jordan’ın Kapan hakkındaki konuşmaları bana bu filmle ilgili güven verdi.”

McKittrick, yazar/yönetmenle önce ortak bir arkadaşları aracılığıyla bağlantı kurmuş. “Beni Jordan’la tanıştıran Keegan-Michael Key’e teşekkür ederim. Çünkü Jordan korku filmlerine takıntılı. Bana Kapan filminin fikrini anlattı ve daha önce duyduğum hiçbir şeye benzemiyordu. İster The Stepford Wives olsun ister Rosemary’s Baby olsun korku türünün en önemli biçimleri toplumumuzun altında yatan sosyal eleştiriyi ortaya seriyor. Ben de hemen ‘bu filmi kesinlikle yapmalıyız.” Dedim.

Sektörde kült-klasik Donnie Darko’nun yapımını gerçekleştirerek deneyim kazanan yapımcı Peele’de bulduğu yönetmelik yeteneğini filizlendirmekten çok etkilenmiş. McKittrick şunları söylüyor; “En iyi deneyimlerimden biri oldu. Jordan inanılmaz çalışkan biri ve yaptığı işi çok iyi biliyor. Komedi ve korku çok yakın kuzenler ve o bundan önce konuda ustaydı. Hayatı boyunca korku türünü incelemiş.”

Blum böyle filmlerin ilgisini çektiğini itiraf ediyor. “Kapan size iyi bir korku filminin tüm gerilimini ve korkusunu sunuyor. Ama daha fazlası da var. Bana Purge’de yaptığımızı hatırlattı. Korku, gerilim ve aksiyon serisidir ama aynı zamanda toplumumuz hakkında da bir şeyler söyler. Kapan da iyi bir tür filminden beklediğiniz her şeyi sunması ama aynı zamanda dünya hakkında çok şey anlatması nedeniyle benzerlik taşıyor. Jordan, ırkçılığa ışık tutmanın ve ırkçılık hakkında konuşmanın ve sonra bunu grotesk bir düzeye çekmenin muhteşem bir yolunu buldu. Hikaye çok sakinleştirici çünkü bazı olayların alıştığınız şekilde gelişeceğini izleyeceğinize ikna oluyorsunuz. Aslında tam tersi şekilde gelişiyorlar.”

Kapan - Get Out Filmi Afişi

Kapan – Get Out

Yönetmen: Jordan Peele
Oyuncular: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener, Caleb Landry Jones, Marcus Henderson, Betty Gabriel, Lakeith Stanfield
Senaryo: Jordan Peele
PRodüksiyon Tasarımı: Rusty Smith
Görüntü Yönetmeni: Toby Oliver
Kurgu: Gregory Plotkin
Kostüm Tasarımı: Nadine Haders
Set Dekorasyonu: Leonard R. Spears
Sanat Yönetmeni: Chris Craine
Müzik: Michael Abels
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 21 Nisan 2017