Kelebekler (2018)

Kelebekler (2018)

Üç kardeşin yolları yıllar önce ayrılmıştır. Aradan geçen 30 yılın ardından babaları çocuklarını bir araya getirmek ister ve onları Hasanlar Köyü’ndeki evlerine geri çağırır. Kardeşlerden en büyüğü Cemal, onları alır ve nedenini bilmedikleri bir yolculuğa çıkar. Üç kardeş köye gittiklerinde ise babalarının öldüğünü öğrenirler. Babaları, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi vasiyet etmiştir. Birbirlerini çok az tanıyan kardeşler köyde kaldıkları süre boyunca yaşadıkları olaylarla kendilerini, birbirlerini ve babalarının kim olduğunu anlamaya çalışır.

Tolga Karaçelik’in yönettiği “Kelebekler”, Sundance Film Festivali’ne Dünya Sineması kategorisinde katıldı ve büyük ödülün rahibi oldu. Üç yıl önce “Sarmaşık” filmiyle de festivalde yarışan Karaçelik’in “Kelebekler”i Kültür Bakanlığı tarafından desteklenmemişti. Sundance Film Festivali’nden büyük ödülle dnen Kelebekler daha Hollanda’nın Rotterdam kentinde Avrupa seyircisinin beğenisine sunuldu. Filmin galası, Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Kadrosunda Ezgi Mola, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ercan Kesal gibi oyuncuların rol aldığı filmin Rotterdam galasında da sinemaseverlerden büyük alkış aldı. Çok sayıda ödül kazanan “Gişe Memuru” ve “Sarmaşık” filmleriyle akıllarda yer eden Tolga Karaçelik, “Kelebekler” ile başarı grafiğini yukarıya taşımaya devam ediyor.

Kelebekler (2018)

Kelebekler Filmi Afişi (2018)

Kelebekler (2018)

Yönetmen: Tolga Karaçelik
Oyuncular: Ezgi Mola, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ercan Kesal
Senaryo: Tolga Karaçelik
Görüntü Yönetmeni: Andaç Şahan
Kurgu: Evren Lus
Kostüm Tasarımı: Zehra Tuba Ataç
Sanat Yönetmeni: Arzu Kadak
Müzik: Ahmet Kenan Bilgiç
Türkiye Dağıtımı: Chantier Films
Gösterim Tarihi: 30 Mart 2018