Kızıl Serçe – Red Sparrow (2018)

Kızıl Serçe - Red Sparrow (2018)

Dominika Egorova (Jennifer Lawrence), Rus güvenlik servisinde eğitimli bir baştan çıkarıcı olan “sparrow” olma isteği üzerine eğitilir. Dominika vücudunu bir silah olarak kullanmayı öğrenir, ancak kişiliksizleştirme eğitimi süreci boyunca benlik hissini korumak için mücadele eder.

Haksız bir sistemde kendi gücünü bulması, programın en güçlü varlıklarından biri olarak yükselmesine sebep olur. İlk hedefi ajansın Rus istihbarat alanına en hassas nüfuzunu sağlayan CIA yetkilisi Nate Nash’dir (Joel Edgerton). İki genç görevli kariyerlerini, bağlılıklarını ve her iki ülkenin güvenliğini tehdit eden bir aldatmacaya düşerler.

Eski CIA yetkilisi Jason Matthews’ın kitabından yola çıkılarak yapılan filmde Jennifer Lawrence “Red Sparrow” rolüyle “Açlık Oyunları” yönetmeni Francis Lawrence ile tekrar bir araya geliyor. Filmin senaryosu Justin Haythe’e ait. Joel Edgerton, Mary-Louise Parker, Charlotte Rampling, Ciarán Hinds, Matthias Schoenaerts, Joely Richardson, Jeremy Irons, Douglas Hodge, Sergei Polunin, Sakina Jaffrey de filmin oyuncuları arasında.

Kızıl Serçe - Red Sparrow (2018)

Film Eleştirisi: Kızıl Serçe

Sizce dünyanın batı yakası ile doğusu arasındaki soğuk savaş bitti mi? 1989’da Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra 90’lar boyunca Doğu Avrupa’dan Kafkaslara değin dünyanın haritası yeniden şekillendi; kanlı ya da barışçıl devrimlerle yeni ülkeler kuruldu, sanayi devrimini geride bırakıp, 21. yüzyıl ile artık uzay, iletişim çağına girdik. Girdik girmesine ama televizyonda kısa bir dünyadan haberler turu atın, İsrail’den Rusya’ya, Türkiye’den Amerika’ya algılar, zihinler halen aynı. Bu hafta gösterime giren ABD yapımı Kızıl Serçe (Red Sparrow) filminin taş mürebbiyesi Matron’a (Charlotte Rampling) göre de soğuk savaş -hatta savaşın ta kendisi- hiç bitmedi, bitmeyecek.

İşte Jason Matthews’un aynı adlı roman üçlemesinden Justin Haythe’ın senaryolaştırması ile beyaz perdeye gelen Kızıl Serçe filmi, ana omurgasını “Rusya’nın kendisi dışında dünyanın geri kalanı ile hala soğuk savaş psikolojisinde” olduğu varsayımı üzerine inşa ediyor.

‘Türkün Türkten başka dostu yoktur’ temalı, günümüz için hastalıklı denebilecek bir iddiayı aratmayacak düzeydeki toplum mühendisliği ile şuan ki Rusya’nın ayakta kalması ve devletin hedefleri ölçüsünde güçlenmesi, kuvvetli ve bir o kadar da acımasız bir istihbarat ağının sırtına yıkılıyor. Jennifer Lawrence’ın magazinsel bir bakış açısıyla dillendirirsek- ‘cesur sahnelerle’ canlandırdığı Dominika Egorova karakteri, başarılı ve tutkulu bir balerinken, kader ağlarını örüyor (!) ve Egorova kendisini kimsenin gözünün yaşına bakmayan istihbarat örgütü SVR’ın göbeğinde buluyor.

Kızıl Serçe - Red Sparrow (2018)

Filmin öyküsüne dair yayınlanmış resmi fragmanlardan daha öteye geçmeyelim ama en masumane tabirle düşmanı cinsel dürtülerle baştan çıkartma konusunda eğitim alan güzel kızımızın hedefi, doğal bir süreçle CIA casusu Nate Nash (Joel Edgerton) oluyor. ‘Tam aşık olunacak adam’ kategorisinde ve Amerikan menşe-i çizilen Nash ile Egorova arasında, Rus bir köstebeği merkezine alan istihbarat-çıkar ilişkisi, filmin gerisinde seyircinin heyecanını kamçılamayı amaçlıyor.

Bir casusluk aksiyon-gerilimi için 138 dakikalık oldukça uzun süresiyle Kızıl Serçe’nin yönetmen koltuğunda aslında politik alt metinli uyarlama deneyimi olan bir isim oturuyor: Francis Lawrence. Açlık Oyunları serisinden gelen ‘Jennifer Lawrence’ı kamera önünde yönetme’ deneyimini bu filmde de konuşturan Francis Lawrence, başrol oyuncusundan bir ABD filmi için mümkün mertebe yararlanıyor.

Zira rafine Hollywood sineması tıpkı Gri’nin Elli Tonu’nun öz materyaline yaptığı gibi, Rusya merkezli bir istihbarat ağını malzemesini alıp, kendi değerlerine göre yontup, cesur olduğunu iddia ettiği tüm sahnelere rağmen bakış açısından dolayı gayet muhafazakar, gayet steril bir casusluk filmi ortaya çıkartıyor. Gene Ruslar en kötü, en acımasız adamlar; Amerikalılar gene en uzlaşmacı, en barışçıl ve korumacı taraf. İşin kötüsü Macarlar da bu algı filtresinden nasipleniyorlar! Yani her iki Lawrence da kendilerinden bekleneni gerçekleştiriyor.

Kızıl Serçe - Red Sparrow (2018)

Filmin açıkça Putin göndermesi olan ve Belçikalı oyuncu Matthias Schoenaerts tarafından canlandırılan Vanya Egorov karakterine de değinmeden geçmeyelim. Yapımın oyuncu seçimlerinde Rus istihbarat ağının en kilit ve zalim ismi olarak Putin’e fiziksel açıdan benzeyen Schoenaerts’ın seçilmesi, tesadüf olmasa gerek. Spoiler vermemek adına detaylara girmeyerek bu konuda takdiri ve yorumu seyircilere bırakıyoruz.

Rusya’nın Sovyetlerin mirasını gömmek bir yana halen tüm iştahıyla taşıdığını detay replikleriyle de bolca hissettiğimiz Kızıl Serçe, uluslararası camiaya hitap etmek adına İngilizce çekilmiş Rus hammaddeli bir casusluk-aksiyonu. Güncel komplo teorilerini, köstebekli ajan hikayelerini, en çok da ABD’nin taze Rusya algısını merak edenler için bu haftanın vizyon alternatifleri arasında.

Kızıl Serçe - Red Sparrow Filmi Afişi (2018)

Kızıl Serçe – Red Sparrow (2018)

Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Mary-Louise Parker, Charlotte Rampling, Ciarán Hinds, Matthias Schoenaerts, Joely Richardson, Jeremy Irons, Douglas Hodge, Sergei Polunin, Sakina Jaffrey
Senaryo: Justin Haythe
Prodüksiyon Tasarımı: Maria Djurkovic
Görüntü Yönetmeni: Jo Willems
Kurgu: Alan Edward Bell
Kostüm Tasarımı: Trish Summerville
Set Dekorasyonu: Adam Berces, Zoltán Frank, Sophie Phillips
Sanat Yönetmeni: Amber Brabant, Laszlo Demeter, Zsuzsa Kismarty, Tibor Lázár
Müzik: James Newton Howard
Türkiye Dağıtımı: TME Films
Gösterim Tarihi: 2 Mart 2018