Life

Life Filmi

Bir asinin efsane hikayesi.

Birçok kişinin merakla beklediği LIFE, 1955 yılında Magnum fotoğrafçısı Dennis Stock (Pattinson)’un Life dergisi için oyuncu James Dean’in (DeHaan) fotoğraflarını çekmekle görevlendirilmesini ve zamanla gelişen dostluklarının hikâyesini anlatıyor. 26 yaşında olmasına rağmen yaşıtlarına göre kendisini daha yıpranmış hisseden Stock’un muhafazakâr hayatına, popüler kültürü değiştirecek ve gençlerin kalbini hızla attıracak James Dean girer.

Life dergisi için çıkılan fotoğraf yolculuğu ikiliyi, Los Angeles’tan New York’a, oradan Indiana’ya kadar götürür. Dennis, New York’un baş döndürücü enerjisini geride bırakıp, Jimmy’nin büyüdüğü Indiana’ya geri dönüp, kökleriyle ilgili bir şeyler çekmeyi planlar. Stock, iyice ünlenecek olan bir yıldızın görüntülerini çektiğini sanırken James Dean’in hayatında göreceği son samimiyet ve sadelik anlarını çekiyordur. Bu süreçte Stock’un hayatı ise tamamen değişir ve aynı zamanda o çağın bazı en sembolik görüntüleri ortaya çıkar.

Toronto ve Los Angeles’ta çekimleri yapılan filmin yapımcılığını See-Saw Films’ten Iain Canning ve Emile Sherman; First Generation Films’ten Christina Piovesan; Barry Films’ten Wolfgang Mueller ve Benito Mueller gerçekleştirdi. Görüntü yönetmenliğini Charlotte Bruus Christensen, yapım tasarımcılığını Anastasia Masaro ve kostüm tasarımcılığını Gersha Phillips üstlendi.

Life Filmi

Senaryo Nasıl Ortaya Çıktı?

Hayatı da ölümü de bir efsane olan James Dean, ölümünden yaklaşık yarım yüzyıl sonra da insanı büyülemeye devam ediyor. See-Saw Films, bu filme ne James Dean efsanesini kutlamak ne de aksini göstermek üzere yola çıktı. Yapımcılar, bu ikonun ardında başka bir olasılık gördü: Başarılı bir fotoğrafçı Stock ile trajedinin ve ünün eşiğinde isyankâr bir oyuncu Jimmy (James Dean) arasındaki dostluk ve kültürel değişiklikle ilgili bir hikâye… See-Saw’un anlattığı hikâye, mitlerin ardındaki hayatların sabırla yapılan araştırmaları sonucunda ortaya çıktı. Yapımcı Iain Canning şöyle diyor: “Gerçek biriyle ilgili film çekme fikri sizi anında heyecanlandırabilir ama bu, anlatmaya değer bir hikâye olduğu anlamına gelmiyor.”

Gerçek hikâyenin araştırmasını da kendisi yapan Luke Davis, senaryoyu 2010’da yazmaya başladı. Davies Luke filmle ilgili şöyle diyor: “Büyük kapsamlı tam bir biyografi olmadı da, büyük konuları olan kısa bir karakter hikâyesi oldu”. Kendisi, Dennis Stock ve James Dean’in meşhur Times Meydanı’ndaki fotoğrafının temelini araştırmaya devam etti. Araştırmasında hikâyeyle bağlantılı insanlarla yapılan röportajlar da vardı. Bunlar arasında Magnum yöneticisi John Morris ve hikâyenin geçtiği dönemde 7 yaşında olan Dennis Stock’ın oğlu Rodney de bulunuyor.

Biyografik detay topladıkça şans eseri bir şey de öğrendi: “Perde 1, Los Angeles. Perde 2, New York. Perde 3, Indiana” diyor Luke. “Indiana’ya geri dönmek, Jimmy’nin geçmişine yolculuk yapmak gibiydi. Indiana, dönemin geleneksel Amerika’sını temsil ediyor. Çiftlik ve şöhret dünyası arasında bir gerilim var.” Doğru film adını bulmakla ilgili ise Davies şöyle diyor: “Bu hemen oldu. Başka bir isim hiç düşünülmedi.”

Dennis Stock, Life dergisinin verdiği bir görev üstünde çalışıyordu ve filmin merkezinde hayat seçimleri vardı. Davies şöyle anlatıyor: “Film, bir anlamda ölümlü olmanın, yaşam şeklimizi nasıl etkilediği ile de ilgili. Yani hem hayatı kutluyor, hem de James Dean’in ölümüne ağıt yakıyor.” Iain ve Emile, araştırması çok iyi yapılmış, senaryosu da çok iyi yazılmış olan filmin bütçesini ortak sağlamak ve filmi Toronto’da yapmak için, Christina Piovesan’la görüştü. Christina şöyle diyor: “Emile ve Iain şu an var olan en yaratıcı yapımcılar arasında. Iain’in yaratıcı ve anlatım becerileri öyle iyi ki, performanslarının zirvesinde olan yapımcılarla iş birliği yapmak harika bir fırsattı.”

Life Filmi Afişi

Life

Yönetmen: Anton Corbijn
Oyuncular: Robert Pattinson, Dane Dehaan, Joel Edgerton, Alessandra Matronardi, Stella Schnabel, Ben Kingsley, Kendal Rae, Lauren Gallagher, Emily Hurson
Senaryo: Luke Davies
Prodüksiyon Tasarımı: Anastasia Masaro
Görüntü Yönetmeni: Charlotte Bruus Christensen
Kurgu: Nick Fenton
Kostüm Tasarımı: Gersha Phillips
Set Dekorasyonu: Patricia Cuccia, Sophie Neudorfer
Sanat Yönetmeni: Cate Bangs, Kimberley Zaharko
Müzik: Owen Pallett
Türkiye Dağıtımı: PinemArt
Gösterim Tarihi: 4 Aralık 2015