Muhteşem Kadın – A Fantastic Woman (2018)

Muhteşem Kadın - A Fantastic Woman (2018) - Daniela Vega

Başkalarının tepkisine göre yaşayamazsın.

Filmekimi’nde gösterilen önceki filmi Gloria ile uluslararası alanda büyük başarı elde eden Sebastian Lelio, merakla beklenen yeni filmiyle karşımızda! Muhteşem Kadın’ın odağında kendisinden yaşça büyük sevgilisini kaybeden trans kadın Marina var. Marina’nın sırtında ise veda edilen büyük aşkın yüzleşmesi güç tortusu, geride ve yalnız kalmışlığın ağırlığı ve kendisini dışlayan, hırpalayan bir toplumun karanlık yüzü…

Yönetmen Lelio, başrolünde trans oyuncu Daniela Vega’nın harikalar yarattığı yeni filminde Şili’de bir trans birey olarak dünyaya var gücüyle göğüs germenin duygu dolu öyküsünü, bitmiş bir aşkı ve mutluluk hayallerini fon alarak anlatıyor.

Muhteşem Kadın - A Fantastic Woman (2018)

Film Eleştirisi: Muhteşem Kadın

Şili’nin yükselen yönetmenlerinden Sebastián Lelio’nun Gloria (2015)’dan sonra bu kez yine Berlin Film Festivali’nden ödüllerle dönerek yıla damgasını vuran draması A Fantastic Woman – Muhteşem Kadın, trans bir kadının trajik bir kayıptan sonra topluma ve otoriteye karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. Daniela Vega’nın performansıyla değerlenen Muhteşem Kadın, toplumun önyargılarını resmederken tabuları yıkmayı amaçlıyor.

Yumuşak bir açılış yapan Muhteşem Kadın, filmin iki başrol oyuncusu Orlando (Francisco Reyes) ile Marina’nın (Daniela Vega) romantik akşam yemeği ile başlıyor. Orlando ile Marina arasında tutkuyu hissettiren bu açılışın ardından Orlando’nun trajik ölümü, Marina’yı onu hedef alan, hor gören ve suçlayan insanlarla karşı karşıya getiriyor; yalnızlığı ve üzüntüsü ile başbaşa bırakıyor.

Orlando’nun ölümü Marina için önemli bir dönüm noktası oluşturuyor elbette ama vakit kaybetmeden cinsel kimliği yüzünden sorgulanmaya başlıyor. Bu suçlama ve hor görme halinin yavaş yavaş dozu yükseliyor. Önce devriye sonra da ahlak polisi tarafından sorgulanması, Orlando’nun eski eşinin hakaretlerine uğraması ve Orlando’nun oğlunun tacizine maruz kalması sırayla gerçekleşiyor. Orlando’nun ailesi onun yas tutmasına izin vermek şöyle dursun, böyle bir hakkı dahi olmadığını vurguluyor sıklıkla. Ancak film bu sahnelerin sayısı arttıkça, bir tiyatroymuş izlenimi yaratmaya başlıyor.

Muhteşem Kadın - A Fantastic Woman (2018)

Yönetmen Lelio, Marina’nın güçlü kişiliğine ve karakterinin sağlam duvarlarına vurgu yaparken, kendine sakladığı kırılganlığının da açığa çıkmasına izin vermiyor. Ama Marina’nın içine attığı, yaşayamadığı üzüntüsü zamanla yıpranmasına neden oluyor. Klişe tabirle Marina’nın içinde kopan fırtınaları düş sahneleriyle resmeden Lelio, bu sahneleri birer farkındalık aşaması olarak kullanıp devamında daha güçlü bir Marina ile karşımıza çıkıyor. Bu noktalarda sinema dilini biraz değiştirse de, filmin sürükleyici yapısını bozmuyor; filmin gerçekçiliğinin düş sahneleri ile melez bir anlatıma dönmesine izin vermiyor. Gloria’da yakaladığı gerçekçi anlatımın gücüne yetişemese de, Muhteşem Kadın’a ihtiyacı olan karakteristiği sağlayabiliyor.

Marina için müziğin ne denli önemli olduğunu da sık sık görmek mümkün oluyor. Orlando ile yemeğe çıktıkları gece sahne alan Marina, zorlu yüzleşmelerden önce sürekli bir melodi mırıldanıyor ve özgürlüğünü, benliğini yine müzikle taçlandırıyor. Müzik onu tamamlayan unsurlardan biri olarak göze çarpıyor. Sebastián Lelio, bütün insanlara ve önyargılarına göğüs geren bir “muhteşem kadın” yaratmak için pek çok olanak yaratmaya çalışmış.

Muhteşem Kadın - A Fantastic Woman (2018)

Bunların en yerinde olanı ise, Marina’yı elinde ayna ile yatağında uzandığı sahnede feminist fotoğrafçılığın en bilinen karelerinden birine verdiği referans. Oldukça politik olan bu sahne ile, Marina’nın kabul görmeyen kadın kimliğinin yok oluşuna dair bir çıkarım yapılabilir. Öte yandan Lelio bizi, Marina’nın cinsel kimliğinden öte, onun yüzüne bakmaya zorlayarak kendisini anlamamızı sağlamaya çalışıyor. Lelio’nun bu referansı Marina’nın kendi yüzünü ve ötekileştirilen bedenini alıp, diğerlerinin onu nasıl gördüklerini görmeye zorlamasıyla vurucu bir kullanıma dönüşüyor.

Sebastián Lelio, Almadovar sinemasında sıkça karşılaştığımız, hatta temellerini oluşturan elementleri kendi dinamik anlayışıyla yorumlamak istiyor. Muhteşem Kadın, Gloria’nın görkemine ve vadettiklerine yaklaşabiliyor ama yönetmen için ilerleme kaydedebildiğini söylemek zor. Ama kesin olarak söylenebilir ki, Lelio oldukça iyi bir anlatıcı ve karakterlerine hayat vermeyi çok iyi başarıyor. Muhteşem Kadın, onun yapabileceklerinin bir teminatı olarak filmografisinde yerini alıyor.

Muhteşem Kadın - A Fantastic Woman Filmi Afişi (2018)

Muhteşem Kadın – A Fantastic Woman (2018)

Yönetmen: Sebastián Lelio
Oyunular: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Küppenheim, Nicolás Saavedra, Amparo Noguera, Trinidad González, Alejandro Goic, Antonia Zegers, Sergio Hernández, Diana Cassis
Senaryo: Sebastián Lelio, Gonzalo Maza
Prodüksiyon Tasarımı: Estefania Larrain
Görüntü Yönetmeni: Benjamín Echazarreta
Kurgu: Soledad Salfate
Kostüm Tasarımı: Muriel Parra
Müzik: Nani García, Matthew Herbert
Türkiye Dağıtımı: Kurmaca Film
Gösterim Tarihi: 13 Nisan 2018