Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu

Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu

Yaşananları ilk defa bu kadar yakından göreceksiniz.

Genelde sırları vizyona girmeden bir hafta öncesine kadar bile afişe edilmeyen ‘Paranormal Activity’ filmlerinin beşincisi. Gregory Plotkin yönetmenliğindeki eser, serinin hayranlarını ‘üç boyutlu’ olmasıyla tatmin ediyor.

Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu, bu kez Fleeges ailesinin yaşadıklarını anlatıyor. Genç çift ve küçük kızları Leila, yeni taşındıkları evin garajında bir kutu teyp ve bir de kamera keşfederler. Kameradan bakmaya başlayınca etraflarındaki paranormal olayları görmeye başlayan aile aynı zamanda genç kız hallerinde olan Kristi ve Katie´nin ortaya çıkışlarıyla dehşete kapılırlar.

Gregory Plotkin’in yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda başı çeken isimler Chris J. Murray, Brit Shaw, Ivy George, Katie Featherston, Chloe Csengery. Jessica Tyler Brown, Olivia Taylor Dudley, Maria Olsen, Aiden Lovekamp… Prodüksiyon tasarımlarını Nathan Amondson, görüntü yönetmenliğini John Rutland, kurgusunu Michel Aller, kostüm tasarımlarını Lisa Lovaas, sanat yönetmenliğini Nick Ralbovsky gerçekleştirdi.

Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu

Film Eleştirisi: Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu

Pek çok kişi korku filmi dendi mi bunu tıpkı aksiyon ya da tarihi gibi bir tür olarak algılar. Ancak korku severler bilir ki korku sineması da tıpkı fantastik sinema gibi kendi içinde dallara ayrılan bir alan. Katliamından doğaüstüne, zombisinden vampirine dek pek çok farklı kategoride yer alan korku yapımları mevcut. Hepsinin de kendine göre bir hayran kitlesi var.

İşte Paranormal Activity serisi de bu bahsettiğimiz kendine has kitlelerden birine sahip olan yapımların arasında. Buluntu film türünün en önemli örneklerinden biri olan seri son filmin kaldığı yerden devam eden Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu ile final yaparak sona eriyor. Serinin 5 yapımı boyunca farklı insanların hayatlarını karartan doğaüstü yaratık Toby’nin ne olduğu, kim olduğu, ne istediği ve ne yapabileceği serinin ilk filminin olduğu gibi son filminin de yönetmenliğini üstlenen Gregory Plotkin imzalı bu yapım ile nihayet netlik kazanıyor.

İsmi cismi belirsiz iblis Toby’nin şekli şemali de ilk defa bu filmde görünüyor. Yeni evlerinde sorunsuzca yaşayan bir aile, evin eski sahiplerinden kalan garip bir kamera bulunca, Toby de derin uykusundan uyanıyor. Kamerayla birlikte ortaya çıkan kasetler de serinin diğer filmlerinden aşina olduğumuz Katie ve Kristi’nin nasıl bir tarikat eğitimi aldığını ve daha da korkuncu Toby’nin nasıl onlara musallat olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu filmin küçük kızı Leila’yı canlandıran Ivy George da hayaletleri görebilen ve onlardan korkmaktansa onların etkisi altına girerek planlarında maşa rolü üstlenen korku filmlerinin kaçınılmaz karakteri olarak başarılı bir oyunculuk sergiliyor. Leila’nın çocuklarına ne olduğunu anlayamayan çaresiz anne ve babasını ise Chris J. Murray ile Brittany Shaw canlandırıyor.

Seyircilerinin özel düşkünlüğünü kazanan seri ilk filmden bu yana oldukça gelişme gösterdi. İlk yapımda kapının çarpmasından çarşafın havalanmasına kadar bütün korku klişelerini barındırdığı halde başarı kazanan seri 5. filminde sanıldığı kadar basit bir musallat hikayesi olmadığını anlatmaya çalışıyor. Filmin en dikkat çeken yanı korku filmlerinde genellikle pek olmayan “erkek karakter odaklı farkındalık”. Genellikle annenin hayaletlerden bahsetmeye başladığı ve babanın onu geçiştirdiği anların tam tersini işleyen film, çocuklarına musallat olan yaratığı kesin olarak fark etmelerine rağmen oldukça sakin tepkiler veren ebeveynleriyle biraz gülünç kaçsa da, seri zaten duygulardan uzak ve anlık tepkilere odaklanan bir türün meyvesi.

Buluntu filmler söz konusu olduğunda çekim açısı ya da müzik tercihi gibi seçeneklerden bahsetmek mümkün olmasa da ses efektlerinin doğru kullanımı ve “gece görüşü” çekimlerinin bu filmde diğerlerine nazaran daha az kullanılmış olması takdir toplayan yönlerden. Filmin tamamı 3D sahnelerle dolu olmasa da kimi vurucu sahneler 3D izlendiğinde çok daha etkili hale geliyor. Özellikle plazma durumundaki Toby’nin giderek güçlenişi görsel olarak oldukça başarılı yansıtılmış. Özellikle küçük Katie ve Kristi’nin video sahneleri ise filmin belki de en başarılı sahneleri denebilir.

Kısacası göremediğiniz şeyden korkmayı tercih eden korku severlerdenseniz Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu tam size göre bir yapım. Ancak eğer sanatsal yönü daha baskın ve hikayesi daha fantastik yapımların hayranı iseniz Muschietti imzalı Mama seyretme umuduyla gitmeniz sizin için hayal kırıklığı olacaktır.

Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu Afişi

Paranormal Activity 5: Hayalet Boyutu

Yönetmen: Gregory Plotkin
Oyuncular: Chris J. Murray, Brit Shaw, Ivy George, Katie Featherston, Chloe Csengery. Jessica Tyler Brown, Olivia Taylor Dudley, Maria Olsen, Aiden Lovekamp
Senaryo: Jason Pagan, Andrew Deutschman, Adam Robitel, Gavin Heffernan
Prodüksiyon Tasarımı: Nathan Amondson
Görüntü Yönetmeni: John Rutland
Kurgu: Michel Aller
Kostüm Tasarımı: Lisa Lovaas
Sanat Yönetmeni: Nick Ralbovsky
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 23 Ekim 2015