Self/less

Self/less Filmi

Tanrı insanı, o ise ölümsüzlüğü yarattı.

Keşke hayatımı yaşamak için daha çok zamanım olsaydı… Hepimiz bunu düşünür ve hissederiz. Peki ya bu zamanı parayla satın alabilseydiniz? Bilim kurgu ve gerilim türündeki Self/less’ta, yönetmen Tarsem Singh, sonsuza dek yaşamak için başka bir hayatı almanın sonuçlarını ele alıyor.

Milyarder sanayici Damian Hale (Ben Kingsley) merkezi New York’ta bulunan şirketinden yürüttüğü güç oyunlarının ustasıdır. Aktivist kızı Claire’le (Michelle Dockery) arası açık olan Damian’ın tek gerçek bağı, kadim dostu ve sağ kolu Martin O’Neil’dır. (Victor Garber) Fakat Damian, ölümcül bir hastalığa yakalanır. Bilincin başka bir bedene nakledilme işlemi olan “Deri Değiştirme” adındaki, onun için zamanı geriye döndürecek, radikal bir tıbbi müdahaleyi uygulamaya kararlıdır.

Bu işlemi Damian’a öneren, zenginlere hizmet veren gizli bir örgütün zeki sorumlusu Albright’tır (Matthew Goode). Damian, bu fırsatı kaçırmaz ve kendisine ölüm tezgâhı kurulur. Dünya artık onun öldüğünü düşünürken, hâlbuki o aslında “deri değiştirmek”tedir. Bilinci, kendisinden yaşça epey genç, sağlıklı bir adamın (Ryan Reynolds) bedenine nakledilmektedir.

Operasyon başarılı geçer. Yeni fiziğine adapte olan ve New Orleans’ta yeni bir hayata başlayan Damian, oralı olan Anton’la (Derek Luke) arkadaş olur. Yeni ve sağlıklı bedeni genç bir adama ait olduğu için normalde yapamayacağı bir çok şeyi yapmaya hızlıca adapte olan Damian, yeni edindiği “Edward” kimliğinde çok rahat etmeye başlar. Albright kendisine ölümsüzlüğün bazı yan etkileri olduğundan bahsetmiştir.

Damian’ın bir süre sonra zihninde görmeye başladığı rahatsız edici görüntüler, gizemli bir hal almaya ve onu rahatsız etmeye başlar. Tesadüfi olaylarla tanışacağı Madeline ve kızına duyacağı sevgi aslında gizemli olan ve gün geçtikte karmaşıklaşan durumun yegâne çözümü olacaktır. Damian zamanla, Edward”ın kökeniyle ilgili olarak örgütü korumak için kimlerin cinayet işleyeceğini çözmeye başlar ve hem kendi hayatı, hem de etkilediği hayatlar için mücadele eder.

Self/less Filmi - Michelle Dockery

Senaryo Hakkında

Sıradışı, sürükleyici ve tansiyonu yüksek olan Selfless’ın senaristleri David ve Alex Pastor kardeşler, yaratıcı süreçlerini motive eden şeyin, geceleri uyanık kalmaları olduğunu belirtiyor. David filmin konusu ile ilgili olarak şöyle diyor: “Bence herkes ‘keşke daha fazla vaktim olsa’ diyebilir. Bundan yola çıkarak her şeyi olan ama bedeni iflas eden, daha sonra parasıyla yeni bir hayat alabileceğini öğrenen güçlü bir karakteri yazmak istedik. Yeni hayatın anahtarı, devrim niteliğinde bir yeni teknoloji olsa da, teknik konulara girmemeye karar verdik.

Bizi ilgilendiren ahlaki sonuçlardı.” Alex ise şöyle diyor: “Bunu her konuştuğumuzda birinin ‘zamanı satın alabilme’ fikri beni çok heyecanlandırdı. Çünkü bazen ölümlüler olarak yapmış olduğumuz bazı şeyler yanımıza kalmazken, maddi durumu daha iyi olan kişilerin yaptıkları bazı şeyler yanlarına kalabiliyor. David ve benim yazmayı sevdiğimiz bilimkurgu türü, ahlaki ve etik konuları irdeliyor. Self/less’ta teknolojinin bizi ölmekten kurtarabileceği ve ödenen maddi olmayan karşılığın ne olacağını ele aldık. Bu fikirleri de evrensel temalara bağladık.”

David şöyle ekliyor: “Ölüm hepimizin ortak yanı. Paylaştığımız yolun sonundaki büyük soru işareti. Biz buna hazır mıyız?” Alex şöyle cevap veriyor: “Bence hiçbir zaman ölüme hazır değiliz çünkü yaşam mücadelesi vermek ve olabildiğince uzun yaşamaya çalışmak bizim genlerimizde var.”

Ahlaki soruları ortaya koymak ve ölümlü olmanın altını çizmek, unutulmaz bilimkurgu hikâyelerinin uzun zamandan beri belirleyici özelliğidir. Pastor kardeşlerin senaryosu, filmi çekilmemiş en iyi senaryoların yer aldığı Black List’e girerek, sektörün dikkatini çekti. Fantastik filmleriyle tanınan yönetmen Tarsem Singh, “daha az fantastik bir şey” ararken karşılaştığı Pastor’ların senaryosu için şöyle diyor: “Bana 20 dakika sonrası gibi geldiği için, senaryoyu bilimkurgu olarak bile görmedim aslında ama kesinlikle içinde aksiyon olan bir gerilimdi. Çekeceğim filmde aradığım özellikler bunlardı.”

Self/less Filmi

Ölümlülüğe dair Singh şunu soruyor: “Yaşlanmış bir bedenin yarattığı sıkıntılarla mı yaşamak isteriz yoksa başka bir seçeneğimiz olmasını mı?”Zihnimiz, bedenimizden çok daha uzun süre yaşayabilir ama bu konuda ne yapabiliriz ki? Einstein ve Steve Jobs biraz daha uzun süre yaşasa, insanlık için daha çok şey yapabilirler miydi?”

Yapımcı Ram Bergman filmin konusu ile ilgili şöyle diyor: “Senaryo elime geçtiğinde, çoğu insanın kendini bulacağı bir konsept olduğunu düşündüm. Bilimkurgu unsuruna rağmen gerçeğe dayanıyor. Dolayısıyla hem gerilim türüne uygun hem de ortaya bazı soralar atacak bir film vardı karşımda. Hikâyenin gerçek bir olay örgüsü var. Filmle ilgili Jim Stern’ü aradım çünkü birlikte “Looper”ın yapımcılığını üstlenmiştik. Bu filmin de seyirciyi eğlendirirken ahlaki sorular ortaya atacak, benzer kışkırtıcılıkta ve heyecan verici bir bilimkurgu olduğunu düşündüm”.

Filmin yapımcılarından Stern konuyla ilgili şöyle anlatıyor: “En iyi bilimkurgu filmlerinin birçoğunun özelliğine sahip ‘Looper’ gibi, bu filmin de seyircilerin sonrasında konuşacağı harika bir film olacağını anladım. Bu senaryonun temel dayanağı insanların konuşmasını sağlayacak. David ve Alex’in araştırması, onları yılanların yaptığı “Deri Değiştirmesi” adındaki olaya götürdü. Filmde “shedding” dediğimiz “deri değiştirme” de buradan geliyor.”

Bergman filmle ilgili şöyle diyor: “Bu filmde insanların kendini bulacağı birçok unsur var: Kefaret, ikinci şanslar, hayatta daha çok eğlenebilme fırsatını yakalama.”

Self/less Filmi Afişi

Self/less

Yönetmen: Tarsem Singh
Oyuncular: Ryan Reynolds, Natalie Martinez, Ben Kingsley, Melora Hardin, Michelle Dockery, Jesica Ahlbery. Victor Garber, Mariana Paola Vicente, Teri Wyble, Emily Tremaine, Steffie Grote
Senaryo: David Pastor, Àlex Pastor
Prodüksiyon Tasarımı: Tom Foden
Görüntü Yönetmeni: Brendan Galvin
Kurgu: Robert Duffy
Kostüm Tasarımı: Shay Cunliffe
Set Dekorasyonu: Cindy Carr
Müzik: Dudu Aram, Antonio Pinto
Türkiye Dağıtımı: Pinema Film
Gösterim Tarihi: 10 Temmuz 2015