Sofra Sırları (2018)

Sofra Sırları (2018) - Demet Evgar

“Mükemmel bir ev hanımı, mükemmel bir aşçı. Ve bir seri katil…”

Neslihan hayatını kocasına ve evine adamıştır. Istanbul’da doğup büyüdüğü halde, kocasının işi yüzünden hayatını Anadolu kasabalarında geçirmiştir. Yıllardır çok sakin, hiçbir olağanüstü olay olmayan uzak taşra şehrinde yaşamaktadırlar.Neslihan utangaç, sevimli bir kadındır. Günü akşama ne pişireceğini düşünerek geçer. Çok da iyi bir aşçıdır. Kocası aile dostları, Neslihan’ın yemeklerine çok düşkündür.

Neslihan’in çevresindekilerin esrarengiz ölümü tüm gözleri ona çevirir. Şehre yeni atanmış, çok zeki, Amerika’da eğitim görmüş, hırslı ve genç bir komiser, Neslihan’ın bir şeyler çevirdiğini ve peş peşe cinayetlerde parmağı olduğunu anlar ama bir türlü gerçek bir kanıt bulup Neslihan’ı yakalayamaz. Neslihan her cinayetten tereyağından kıl çeker gibi, son derece masum hafif çatlak görünerek sıyrılmayı başarır.

Ümit Ünal yönetiminde çekilen filmin baş rollerinde Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy, Elit Andaç Çam, Fırat Altunmeşe, Burcu Yasemin Şeyben, Burcu Halaçoğlu, Ferit Aktuğ oynadı. Senaryosunu Ümit Ünal yazdı. Genel koordinatörlüğünü İzlem Genç, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi, kurgusunu Osman Bayraktaroğlu, kostüm tasarımını Kezban Bozan, sanat yönetmenliğini Atilla Çelik, makyaj tasarımını Esma Keskin gerçekleştirdi. Müziklerini Erdem Helvacıoğlu besteledi.

Sofra Sırları (2018)

Yönetmen Görüşü

“Filmdeki kritik unsurlardan biri mizah dozu olacak”

Hikâye, bir kara komedi. Yani çok ciddi, gerilim dolu, dramatik yanları da var ama bir yanda da komik, absürt tarafları da var. Yemek filmi denen bir tür var sinemada. Bu biraz da Türk yemekleri hakkında bir yemek filmi Kafayı yemek pişirmeye takmış bir Türk kadını, sıradan bir ev hanımı yani, bir taşra şehrinde yaşıyor kocasıyla beraber. Onun yavaş yavaş gerçeklik sınırlarının dışına çıkışı olarak tarif edebilirim. Filmdeki kritik unsurlardan biri mizah dozu olacak.

Yemek, sadece yemek değil bir yandan. Cinsellikle ilgisi var. Ölümle, yalnızlıkla ve kaçışla ilgisi var. Oralardan çıkarak bu hikaye gelişti.

Sofra Sırları 10 yılı aşkın eski bir proje. O zaman adı “Sultan Mutfakta” idi. Fakat zaman içinde proje çok değişmiş. Sultan Mutfakta İngiltere’de geçiyordu, İngiltere’deki Türkler arasında. Temeli aynı kalmakla birlikte senaryo çok değişti.

“Tek bir bakış açısı, tek ton bana yetmiyor.”

“Kendi yönettiğim filmlerde “her şeyden biraz” olsun istiyorum. Mesela “Nar” metafizik bir gerilim gibi başlayıp komediye çengel atıyor sonra da neredeyse “toplumsal gerçekçi” bir tonda bitiyor. “9”da ve “Ara” da hem çok acıklı, korkunç hem de komik anlar iç içe. Ben hayatı böyle görüyorum. Tek bir bakış açısı, tek ton bana yetmiyor.”

Sofra Sırları (2018)

“Filme güveniyorsan dünyanın neresine gidersen git seyirci benzer tepkileri veriyor.”

Eğer yaptığım filme güveniyorsan dünyanın neresine gidersen git seyirci benzer tepkileri veriyor. Eğer film iyi işleyen bir senaryoya sahipse ve referansları evrenselse, seyirci beklediğin yerde gülüyor, beklediğin yerde şaşırıyor. O yüzden seyirciyle izlemek çok güzel bir şey. Kalabalık seyirciyle özellikle.

‘’Yönetmen olmak, sadece bir şeyi dikte etmek değil.’’

Demet Evgar bu senaryoya çok çok yakıştı. Öncelikle çok iyi anladı. Yeteneğinin ötesinde çok zeki bir oyuncu bir kere. Çok iyi anlıyor, çok iyi çalışıyor ve çok hoş alternatiflerle geliyor sete. Ben de çalıştığım herkese, oyuncular dahil, bir alan açmaya çalışıyorum.

Yönetmen olmak, sadece bir şeyi dikte etmek değil. O daha kolay. Ama kameraman olsun, art direktör olsun, kostümcü, oyuncu olsun… Çalıştığınız insanlara bir özgürlük alanı verirseniz, kendilerinin yapabileceklerinin en iyisine teşvik ederseniz daha güzel işler ortaya çıkıyor. Öbür türlü çalıştığın insan seni mutlu ettiği zaman görevinin bittiğini düşünüyor. Halbuki kendisinin tatmin olması gerek yaptığı işte. Bu çalıştığım herkes için geçerli. Özellikle oyuncular için geçerli.

Ben her oyuncuya göre karakteri bir daha düşünmeyi tercih ediyorum. Dediğim gibi, ilk yazdığım karakter daha yaşlıydı ama gençleştirince ve Demet’i bulunca ona göre yeniden yazdığım yerler oldu.

Sofra Sırları (2018)

Oyuncular ve Karakterler

Demet Evgar / Neslihan

Neslihan tipik baskıcı bir adam olan Ethem’le evli, 40 yaşlarında bir kadındır. Çocuğu yoktur. Neslihan ilk görüşte oldukça sıradan bir kadındır. Sessiz sakin, sürekli gülümseyen ve herkese iyi davranmaya çalışan biridir.Aslında çok güzel bir kadındır ama güzelliğini sıkıcı, solgun bir görünümün ardına saklamaktadır sanki. Çok iyi bir aşçıdır.

Fatih Al / Ethem

50’li yaşlardadır. Tutucu bir Anadolu şehrinde, bir şirketin muhasebe müdürüdür. Ethem ve Neslihan yıllardır bu şehirda yaşadıkları halde yabancı gibidirler. Karısına karşı çok baskıcıdır. Ethem dışarıda yemek yemeyi sevmez, karısının yemeklerine düşkündür. Gözü de hep dışarıdadır. Alt kat komşuları olan öğretmen Meral ile bir ilişkisi olmuştur. Meral’i birlikte kaçmaya ikna etmeye çalışmaktadır.

Alican Yücesoy / Komiser Nejat

40 yaşlarındadır. Çok zeki bir adamdır. Neslihan’ın karıştığı cinayetleri ve Ethem’in kalkıştığı yolsuzluk olayını soruşturur. Ama çalınan paranın izini bulamaz, Neslihan’ın cinayetlerle ilgisini de bir türlü kanıtlayamaz. Ortada tuhaf bir durum olduğunu sezer ama Neslihan’ı kafayı yemeklere takmış, yarı deli, zavallı bir ev kadını olarak görmekten kurtulamaz.

Sofra Sırları (2018)

Fırat Altunmeşe / Ramo

Ramo 20 yaşlarında, çiçekçide çalışan bir servis elemanıdır. Çok yakışıklıdır. Neslihan’ın evine ilk kez, Ethem’in alt kattaki Meral’e gönderdiği çiçekleri yanlışlıkla getirerek gelir. Çocuk gibi masum ve güzeldir ama göründüğü kadar iyi niyetli değildir. Aslında Ethem’in çaldığı paralar hakkında dedikoduları duymuş ve Neslihan’dan para sızdırma umuduyla gelmiştir.

Elit Çam Andaç / Meral

Otuzlarında, bekar ve güzel bir kadındır. Bir devlet lisesinde öğretmendir. İstanbulludur ve bu taşra şehrinde yabancı gibidir. Ethem ona aşıktır. Kurnazdır ama göründüğü kadar zeki ve derin biri değildir.

Yapım Aşaması ve Teknik Bilgiler

Filmin Mekanları

Bir kış filmi olan Sofra Sırları’nın yaklaşık 1.5 yıllık proje hazırlık süreci oldu. Çekimleri ise dört haftada tamamlandı. İç mekan çekimleri yani mutfak programı ve ev sahneleri için hazırlanan platoda üç haftada, dış mekan çekimleri ise hikayenin de geçtiği Mudanya, Trilye’de bir haftada çekildi. Zorlu dış mekan çekimleri sırasında film ekibi kar fırtınası altında çalışmak zorunda kaldı.

Türkiye Sinemasında İlklerin Filmi

Sofra Sırları filmi, sinema yapımları arasında bir ilki gerçekleştirdi. İlk defa bir filmde Food Stylist kullanıldı. Filmde yemek stilisti ve fotoğrafçısı olan aynı zamanda eğitmen bir şef olan Şefika Günyel’den destek alındı. Şefika Günyel hem filmin yemeklerini hazırladı hem de yemeklerin görsel tasarımlarında harikalar yarattı. Filmin oyuncu kadrosu Ümit Ünal’ın ilk defa çalıştığı oyunculardan oluşuyor. Ümit Ünal sadece Alican Yücesoy ile yıllar önce bir reklam filminde çalışmıştı.

Oyuncu Kadrosu

Filmin cast direktörü Selim Bahar arzu edilen ekibi kurdu. Filmin ana karakteri Neslihan için Demet Evgar’la çalışmak istendi ve gerçekleşti. Yaratılmak istenen Neslihan karakteri için Demet Evgar’ın çok iyi oturmasının yanı sıra kendisinden de karaktere çok güzel yüklemeler yaptı. Oyuncu kadrosunda ayrıca çok iyi bir oyuncu olan Fatih Al var. Alican Yücesoy, Emrah Kolukısa, Fırat Altunmeşe, Elit Andaç Çam ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Sanat Tasarımı, Ses, Müzik

Filmin sanat yönetmeni Atilla Çelik filmin % 75’ini kapsayan plato dekor çalışmalarını da üstlendi. Platoda gün-gece ayrımını kolaylaştıracak uygulamalar yapması tüm ekibin işini kolaylaştırmış ve normal çalışma saatlerinde çekimler tamamlanmıştır. Ses ekibinin başı olan Oğuzhan Akalın sette kaydedilen sese vakıf olduğu için tasarım kısmında da bunun avantajlarını ekibine yansıtabildi. Genç ses yönetmeni tüm süreçte yaratıcı hamleler tasarladı.

Filmin özgün müziklerini ABD’de yaşamakta olan müzisyen Erdem Helvacıoğlu üstlendi. Müziklerin yapım süreci Ümit Ünal ile müzisyen arasındaki görüntülü ve yazılı görüşmeler ile gerçekleşti.

Görüntü Yönetmeni ve Prodüksiyon

Hem bağımsız hem de ana akım sinemada ödüllü işlerle tanınan Düğün Dernek gibi iyi ana akımlarda da adından söz ettiren görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi, Ümit Ünal ile uzun yıllardır birlikte çalışmalarının avantajını sete yansıttılar.

Filmin offline-kurgusu Osman Bayraktaroğlu tarafından üç haftada yapıldı. Ümit Ünal uzun yılların tecrübesini ve senaristliğinin de avantajını kullanarak sette zaten kurgulu bir şekilde ilerleyen filmin offline-kurgu süreci oldukça kısa sürmüştür. 10 yılı aşkın bir süredir çekilmeyi bekleyen senaryo RTNT Film, Chantier Films ve Anka Film ortak yapımı olarak hayata geçti.

Sofra Sırları Filmi Afişi (2018)

Sofra Sırları (2018)

Yönetmen: Ümit Ünal
Oyuncular: Demet Evgar, Fatih Al, Alican Yücesoy, Elit Andaç Çam, Fırat Altunmeşe, Burcu Yasemin Şeyben, Burcu Halaçoğlu, Ferit Aktuğ
Senaryo: Ümit Ünal
Genel Koordinatör: İzlem Genç:
Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi
Kurgu: Osman Bayraktaroğlu
Kostüm Tasarımı: Kezban Bozan
Sanat Yönetmeni: Atilla Çelik
Makyaj Tasarımı: Esma Keskin
Müzik: Erdem Helvacıoğlu
Yapımcı Şirket: RTNT Film
Türkiye Dağıtımı: Chantier Films
Gösterim Tarihi: 16 Şubat 2018