Son Şans – Southpaw

Son Şans - Southpaw Filmi

İnancını yitirme.

“Büyük” Billy Hope’un (Akademi Ödülü Adayı Jake Gyllenhaal) Dünya Hafifsıklet Boks Şampiyonluğu’n kazanmasını ve sonrasında yaşananları anlatan Son Şans (Southpaw) filmini “Training Day” in çok konuşulan yönetmeni Antoine Fuqua ve “Sons of Anarchy” dizisinin senaristlerinden Kurt Sutter beyazperdeye taşıyor.

Görünüşte son derece etkileyici bir kariyere sahip Billy Hope, güzel ve sevgi dolu bir eşe (Rachel McAdams) ve harika bir kız çocuğuna (Oona Laurence) sahiptir. Yaşayacağı, geri dönüşü olmayan bir trajediden ve ayrıca eski arkadaşı da olan menajerinin (Curtis “50 Cent” Jackson) kendisini bırakmasından sonra Hope dibe vurur ve yaşadığı yerdeki küçük bir spor salonunda tekrar geri dönmek için çalışmaya başlar. Şehirdeki en zorlu dövüşçüleri eğiten emekli bir boksör ve antrenör olan Tick Willis’ın (Akademi Ödüllü Forest Whitaker) yönlendirmesiyle kaybettiklerini geri kazanmak için zorlu bir mücadele içine girer.

Prodüksiyona Dair

Akademi Ödülü adaylığı bulunan Jake Gyllenhaal’u SON ŞANS filmine çeken aslında boksa olan aşkı olmamış. Hatta Gyllenhaal anlaşmadan önce bu spor dalına dair çok az bilgiye sahipmiş ancak şimdi kendini tutkulu bir hayran olarak görebiliyor. Jake’e göre hala her gün antrenman yapan ve amatör olarak boksla ilgilenen yönetmen Antoine Fuqua, filme ilgi duymasının başlıca nedeniymiş. Yıllar önce ilk kez tanıştıklarında, beğenilen aktöre, kendisini kimsenin daha önce izlemediği bir rolle buluşturmayı çok istediğini söylemiş.

Son Şans - Southpaw Filmi

O sıralarda Gyllenhaal tipik bir Hollwood oyuncusu olarak projeyi aklının bir kenarına kazırken, Fuqua bu filmin bir gün çekileceğinden eminmiş. SON ŞANS’ı (SOUTHPAW) sıradan bir boks filmine dönüştürmemeye kararlı olan Fuqua, Billy Hope karakterini klişelerden uzak, çok az efekt, bolca antrenman ve kamere ustalığıyla oluşturmaya niyetliydi. “Antoine bana yıllar önce inanmıştı ve bütün süreçte benim neler yapabileceğimi çok iyi biliyordu. Bence birine inanmak, ortaya en iyi işi çıkarmanın kilit noktasıdır.” diyen Gyllenhaal’a Billy rolü verildikten sonra rolün aslında bambaşka biri için yazıldığını öğrendiğinde şaşkınlığını gizleyemez. Çünkü bu karakter ünlü rap sanatçısı Marshall Mathers, yani Eminem için yazılmıştı. Babası eski yarı profesyonel boksör olan, Sons of Anarchy’nin de yaratıcılarından olan, filmin yapımcılarından Kurt Sutter’ın kapısı ünlü rap yıldızının ekibi tarafından ilk olarak 1979 yapımı The Champ filminin tekrar çekimleri için çalmış ancak Sutter eski bir klasiğin yeniden beyazperdeye aktarılmasıyla ilgili bir projede yer almayacağını belirtmiş.

Daha sonra Sutter, Fuqua ve Gyllenhaal hem sporla olan ilgisinin gerçekçi bir temayla işlendiği, hem de ailevi meselelerle seyircinin kendini bağdaştırabileceği bir film projesinde bir araya geldi. Gyllenhaal, “Filmde ilgimi çeken noktalardan biri şuydu; Billy kendi öfkesine ve nefretine ne kadar yenik düşse de aslında kariyerini bu iki güdüsü üzerine kurmuş, iyi para kazanmış ve başarılı olmuştu ancak bu öfkenin bir gün dolaylı yollardan kendisini yok edeceğinin de bilincindeydi.”

Son Şans - Southpaw Filmi

Yapımcı Stutter’sa, “Bunun tek kişilik bir hikaye olmadığının farkındaydım. Geri dönüşün, engelleri aşmanın ve içindeki kötülük dolu sesleri bastırabilmenin ve başkalarını kendinden önce sayabilme erdeminin evrensel konusu işleniyordu.” derken hem yönetmenin, hem yapımcının, hem de başrol oyuncusunun su götürmez bir şekilde hemfikir olduğu bir konu ortaya çıkmıştı bile, SON ŞANS (Southpaw) sıradan bir boks filmi olmayacak, bir boks filmi olarak algılansa dahi türü yepyeni, hiç girilmemiş bir yola sürükleyecekti.

Son derece gerçekçi bir boks filminin temellerini sağlam atabilmek adına Fuqua, efsanevi antrenör ve dövüş koreografı Terry Claybon’la çalışmaya karar vermiş. Namağlup emekliye ayrılırken, kazandığı üç Altın Eldiven ile adından hala söz ettiren eski boksör Claybon, sinema sektöründe Danzel Washington, Kevin Spacey, Nicolas Cage, Matt Damon ve Ben Affleck gibi önemli isimlerle de çalışmış. Ayrıca Claybon’un filmde, Forest Whitaker’ın karakteri Tick Willis’in asistanı olarak da bir rolü bulunuyor. İkili yıllar önce Training Day filminin çekimleri sırasında tanışmış.

Sutter’ın senaryosunu çıkış noktası olarak benimseyen Gyllenhaal ve Fuqua, gerçekçi bir Billy Hope karakteri yaratmakta ısrarcıydı. Bu yüzden oyuncu ve yönetmen, Claybon’la birlikte çalıştı. Altı ay boyunca salonda ve açık havada yapılan her antrenmanda birliktelerdi. Boks tekniğinin fiziksel ve zihinsel inceliklerini altı ay boyunca günde iki antrenmanla kavramaya çalışan Gyllenhaal, “Antoine da fiziksel antrenmanlara benimle birlikte katılmak istedi. Yönetmeninin her gün yanında sana destek olması harika bir şey. Bu motivasyon ve özveri filmin tamamına yansıdı. Bu enerjiyi setin tamamında görebiliyorsunuz.” sözleriyle bu döneme açıklık getiriyor.

Günde altı saatlik programda 5 ila 20 kilometre arası tempolu koşu, ip atlama, kum torbasıyla çalışma, teknik ve ayak hareketleri çalışma, depar, mekik, şınav gibi egzersizler yer alıyormuş. Billy’nin hafif ağırsıklet klasmanda dövüşmesi gerektiği için Jake’in 8 kilo vererek 79’a inmesi gerekmiş. Son derece acı dolu yollardan, boksun en ince ayrıntılarını altı ay içinde öğrenmem gerekti.” diyen Gyllenhaal için Claybon, “Jake beklediğimden daha çabuk hazırlandı. Zihnini tamamen bu konuya aktardı ve açık fikirliydi. Çoğu oyuncu bu antrenmanlara başlarken maço bir tavır takınır ve bu da süreci biraz yavaşlatır.” sözlerini sarf etti.

Son Şans - Southpaw Filmi Afişi

Son Şans – Southpaw

Yönetmen: Antoine Fuqua
Oyuncular: Rachel McAdams, Jake Gyllenhaal, Forest Whitaker, Naomie Harris, Rita Ora, 50 Cent, Miguel Gomez, Clare Foley, Grace Marie Williams
Senaryo: Kurt Sutter
Prodüksiyon Tasarımı: Derek R. Hill
Görüntü Yönetmeni: Mauro Fiore
Kurgu: John Refoua
Kostüm Tasarımı: David C. Robinson
Set Dekorasyonu: Merissa Lombardo
Müzik: James Horner
Türkiye Dağıtımı: Mars Dağıtım
Gösterim Tarihi: 7 Ağustos 2015