Sukastçı – American Assassin (2017)

Sukastçı - American Assassin (2017)

Günümüzün görünmez düşmanlarının ham gerçeğine dayanan bu kesintisiz aksiyon- gerilim filminde, vahşi becerilere ve intikam için acımasız bir cesarete sahip olan türünün tek örneği Amerikalı suikastçıyı izliyoruz. Bu, yeni kuralların dünyasında tüm eski kalıpları yıkan, 21. yüzyılın terörüyle mücadele eden bir uzmanının hikayesi. Aynı zamanda, cesur ve bireysel yeni bir çağın ortasında, büyük iyilik için beraber çalışmanın önemli olduğunun farkında olan küresel ajanın hikayesidir.

Vince Flynn’in en çok satanlar kitap serisine dayanan “Suikastçı”; gölgelerde çalışan kahramanlarından birini film izleyicilerine sunuyor: CIAsüper-ajanı Mitch Rapp. Rapp’in umut vaat eden geleceği şok edici bir şiddet sebebiyle parçalara ayrıldığında, kariyerine Terör Çağı’nın ön ceplerinde gizli bir savaşçı olarak devam ediyor. Şimdi, netliğin kolay olmadığı bir dünyada, başkalarının hayallerini yok edecek olanları avlamak için kabaran öfkesinin yakıt olarak nasıl kullanacağı keşfediyor.

Sukastçı - American Assassin (2017)

Film, yönetmen Michael Cuesta, senaryo yazarı Stephen Schiff ve bölgeyi bilen bir film yapımcısı ekibi tarafından hızla hayata geçirildi. Yönetmen bu filmini, Washington DC’den İstanbul’a, bir Amerikan uçak gemisinin güvertesine ve 2017’de dünyamızın gri bölgelerine doğru giden kaba ancak temkinli bir kıtalar arası yolculuk olarak yaratmaya özen gösterdi.

Cuesta, filmi çekerken yaklaşımını şu sözlerle açıklıyor: “Bu, Mitch Rapp’ın kişisel intikam isteyen bir adamdan şiddetli bir adalet duygusu ile çalışan bir profesyonele dönüşüşünün hikâyesi. Kitabın hayranlarının olması beni heyecanlandırıyor, Dylan O’Brien’in Mitch oluşunu herkes görecek. Dylan, bir aksiyon yıldızı olarak çok çağdaş bir cazibeye sahiptir ve sanırım izleyiciler, Michael Keaton ile olan etkileşimini, Hurley’in sert kişiliğini 21. Yüzyıl John Wayne’i olarak seveceklerini düşünüyorum.”

Sukastçı - American Assassin (2017) - Shiva Negar

Daha önce böyle bir rolde hiç oynamayan O’Brien seyirciyi bir yolculuğa çıkarma fikrine hayran kaldığını belirterek şöyle konuşuyor: “Günümüzde bir istihbarat operasyonunun; kişisel psikoloji, karmaşık eğitim ve erken görevlerin tehlikelerinden oluşan bir karışımla nasıl yaratıldığını gözler önüne serer. Suikastçı ile ilgili güzel olan şey, Mitch Rapp’in nereden geldiğini görmeniz ve kontrolünü öğrenmek zorunda olduğu intikam dürtüsüyle CIA’in dünyasına olan kişisel yolunu takip etmenizdir.”

O’Brien sözlerine şöyle devam ediyor: “CIA için çalışan ajanlarla konuşmaya başlayınca benzer hikayelere sahip olduklarını keşfettim; karanlık, sert deneyimler onları bir ajan olma yoluna itmiş ve çoğu zaman bu hikâye onları bugüne getirmiş.”

Michael Cuesta’nın Michael Keaton ile ilgili yorumu ise şöyle: “CIA’de en çok korkulan ajanlardan biri olarak düşünülen rol Michael Keaton’ın rolüdür. Keaton performansındaki çok yönlülüğü ile ünlüdür; “Nightshift”, “Mr. Mom” ve “Batman” den sonra Akamedi Ödüllü “Birdman” ve “Spotlight” a uzanan ve son süper kahraman hitlerinden “Spider- Man: Homecoming” gibi birçok filmde rol almıştır. Ama Hurley bu zamana kadar canlandırdığı en sert karakter oldu.”

Sukastçı - American Assassin Filmi Afişi (2017)

Sukastçı – American Assassin (2017)

Yöreüker: Michael Cuesta
Oyuncular: Dylan O’Brien, Michael Keaton, Sanaa Lathan, Charlotte Vega, Shiva Negar, Christopher Bomford, Chris Webster, Sanaa Lathan, David Suchet, Adam Collins, Joost Janssen, Scott Adkins
Senaryo: Stephen Schiff, Michael Finch
Prodüksiyon Tasarımı: Andrew Laws
Görüntü Yönetmeni: Enrique Chediak
Kurgu: Conrad Buff
Kostüm Tasarımı: Anna B. Sheppard
Set Dekorasyonu: Terry Jones, Naomi Moore
Sanat Yönetmeni: Lek Chaiyan Chunsuttiwat, Roberta Federico, Matthew Gray, Jane Harwood, Justin Warburton-Brown
Müzik: Steven Price
Türkiye Dağıtımı: TME Films
Gösterim Tarihi: 15 Eylül 2017