Suyun Sesi – The Shape of Water (2018)

Suyun Sesi - The Shape of Water (2018)

Soğuk Savaş yıllarında Amerikan hükümetinin gizli bir araştırma tesisinde temizlikçi olarak çalışan dilsiz Elisa Esposito (Sally Hawkins), sıradan geçen günlerinde mesaisine devam ederken, günün birinde arkadaşı Zelda (Octavia Spencer) ile birlikte büyük bir sırdan haberdar olur.

Laboratuar koşullarında dünyada eşi olmayan bir yaratık üretilmiştir. Hem karada hem de suda yaşayabilen yaratık, zamanla Elisa’yla çok yakın bir bağ kuracaktır. Elisa iş arkadaşı Zelda ile suda hapsedilen insansı bir yaratığı acımasız deneyden kurtarmaya çalışır.

90. Akademi Ödülleri’ne 13 dalda adaylıkla damga vuran The Shape of Water (Suyun Sesi) Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenenlenen Oscar gecesinin galibi oldu. Tören öncesi hakkında ‘İntihal iddiası’ ile dava açılan yapım; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazandı.

Usta hikaye anlatıcı Guillermo del Toro’dan, başka bir dünyaya ait, 1962 dolaylarında Soğuk Savaş dönemi Amerika’sının zemininde yer alan masal Aşkın Gücü geliyor. Çalıştığı yüksek güvenlikli devlet laboratuvarında izole bir hayat yaşıyordur yalnız Elisa (Sally Hawkins). Elisa ve meslektaşı Zelda(Octavia Spencer) gizli bir deney keşfettiğinde hayatları sonsuza dek değişir. Oyuncular arasında Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones ve Michael Stuhlbarg bulunuyor.

Suyun Sesi - The Shape of Water (2018)

Suyun Sesi Hakkında Herşey

“Su o sırada onu tutan ne ise onun şeklini alır ve su çok nazik olabilse de, aynı zamanda evrendeki en güçlü ve yumuşak güçtür. Bu aynı zamanda da sevgi, değil mi? Sevgiyi hangi şekle koyarsak onun halini alır, ister bir erkek ister bir kadın ya da canlı olsun.”

Soğuk Savaş’ın ortasında gizli bir hükümet laboratuvarında, görsel olarak göz kamaştırıcı, duygusal açıdan cesur bir hayal gücü ortaya çıkar. Usta hikaye yazarı Guillermo Del Toro, AŞKIN GÜCÜ ile klasik canavar film geleneğinin duvarlarını bir aşk hikayesiyle birleştirerek yıkar.

Del Toro masalını su altının derinlerinde başlatıyor. Buradan itibaren tüm film, nefes kesici bir su altında kalma eylemi haline geliyor ve izleyicileri tanıdığımız şeylerle dolu, 1960’lı yılların dünyasına götürüyor – güç, öfke, tahammülsüzlük; yanı sıra yalnızlık, kararlılık, ani bağlantılar ve bizde olmayan olağanüstü bir yaratık. ABD hükümetinin açıklanamayan bir biyolojik “varlığı”, sessiz bir kadın, en yakın arkadaşı, Sovyet casusları ve cüretkar bir hırsızlık, tüm sınırların ötesine yükselen tekil bir romantizm içine akıyor.

Bu gizemli amfibi varlık sadece karanlık, sulu derinliklerden çekilmenin ötesinde, suyun temel adaptif özelliklerine sahip gibi görünmektedir; gördüğü her insanın psişik çizgilerini alıp, saldırganlığı ve acımasız sevgiyi yansıtır.

Suyun Sesi - The Shape of Water (2018)

Del Toro hikayesini anlatırken, iyi ve kötü, masumiyet ve tehdit, tarihsel ve ebedi, güzellik ve canavarlık temalarını birbirleriyle iç içe işler ve karanlığın ışığı tamamen yenemediğini açığa çıkarır. Del Toro şöyle özetler: “Özgürlüğün hakim olduğu, kim olmak istiyorsan olabileceğinin mesajının verildiği filmler yapmayı severim” ve muthiş bir oyuncu kadrosunun oluşu da bu filmi ayrıcalıklı kılıyor.

Del Toro için, eşzamanlı olarak izleyicileri büyülemeye olan arzusu çok eskiye dayanıyor. Guadalajara, Meksika’da geçirdiği çocukluğu boyunca dinlediği hayalet hikayeleri ve izlediği canavar filmleriyle genişlettiği yaratıcı hayal dünyasını, yazdığı ve yönettiği filmlere kendi tarzında içtenlikle ve büyüleyici bir şekilde yansıtıyor.

Del Toro, en çok Oscar Ödülü kazanan PAN’IN LABİRENİ, CRONOS ve ŞEYTANIN BEL KEMİĞİ adlı bu türü yeniden keşfetmemizi sağlayan ilham kaynağı İspanyolca filmleri ile ünlüdür. Her bir hayal oyunu, otoriterlikle savaş dünyasının ahlaki ve fiziksel tehlikelerine eğiliyor. Doğaüstü aksiyon filmleri eşit derecede yaratıcıdır; BLADE II, HELLBOY serisi ve PASİFİK SAVAŞI’nın yanı sıra gotik romantizmi KIZIL TEPE.

Suyun Sesi - The Shape of Water (2018) - Sally Hawkins

AŞKIN GÜCÜ bu geleneği takip ediyor, ancak bu sefer 1960’lı yıllarda Amerika, nükleer savaş ve değişen kültürel değişimlerin eşiğinde bir zamanda geçiyor. Travmatik bir geçmişi olan yalnız bir kadın, baş döndürücü bir şekilde aşık oluyor ve bu aşkın; baskı, şüphe, korku ve biyolojiye meydan okuyacak kadar güçlü oluşunu keşfediyor.

Del Toro da film için olağanüstü bir oyuncu kadrosu hazırladı. Bu yetenekli topluluğun içinde Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg ve Octavia Spencer’da var.

Sevgiyi ve onun iç ve dış engellerini keşfetmek, Del Toro’nun en büyük önceliğiydi. “Umut ve kurtarmayla ilgili güzel, zamanımızın kinizmine panzehir olacak zarif bir öykü yaratmak istedim. Bu hikayenin bir masal biçimini almasını istemiştim, çünkü mütevazi bir insana sahip olmanız hayatınızdaki her şeyden daha görkemli bir durumdur. Ve sonra bu sevgiyi, Soğuk Savaş, uluslar arasındaki düşmanlık ve insanların ırk, renk, yetenek ve cinsiyet ayrımından kaynaklanan nefretleri kadar banal ve kötü bir şeyle birleştirmenin harika bir fikir olacağını düşündüm “diyor.

Filmin iki öncüsünün konuşmaması, insanlar arasında sıklıkla rastlanan yanlış iletişimleri ortadan kaldıran aşk hikayesini aktarıyor. “Sevgi hakkında bir şey inanılmaz güçlüdür; sevgi kelimeleri gerektirmez” diyor Del Toro.

Suyun Sesi - The Shape of Water Filmi Afişi (2018)

Suyun Sesi – The Shape of Water (2018)

Yönetmen: Guillermo del Toro
Oyuncular: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg, Octavia Spencer, Stewart Arnott, Lauren Lee Smith, Allegra Fulton, Morgan Kelly, John Kapelos
Senaryo: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Prodüksiyon Tasarımı: Paul D. Austerberry
Görüntü Yönetmeni: Dan Laustsen
Kurgu: Sidney Wolinsky
Kostüm Tasarımı: Luis Sequeira
Set Dekorasyonu: Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
Sanat Yönetmeni: Nigel Churcher
Müzik: Alexandre Desplat
Türkiye Dağıtımı: TME Films
Gösterim Tarihi: 16 Şubat 2018