Taş (2017)

Taş (2017) - Jale Arıkan

Ya bütün başımıza gelenler inandığımız için olduysa…

Ailede bir kişi eksik. Nerede olduğu meçhulken ve aradan çok uzun yıllar da geçmişken, birdenbire çıkıp gelen bir yabancının O olduğuna inanmak belki de en olası durumdur.

Selim, Memur’dan kaçarken yaralı olarak bir eve sığınır. Bu evde yaşayan ailenin oğulları 20 yıldır kayıptır. Emete, evlerine gelen bu yabancının oğlu olduğuna inanır ve bakımını üstlenir. Kocası Ekber ve kızı Suna ise ona inanıp inanmamak arasında gidip gelirler. Selim’in kendi geçmişini hatırlamıyor olması da kimin neye neden inandığını yeniden sorgulamasına neden olacaktır.

Yönetmen Görüşü

Filmlerimin birbiriyle aralarında bağlar var. Bunu bazen bir fikirsel bağ olarak, bazen de bir duygunun devamı olarak görebilir izleyici. İKİ DİL BİR BAVUL ile BABAMIN SESİ arasında şöyle bir bağ kurmak istemiştim: “Hikâyesini anlattığımız çocuklar büyüdüklerinde nasıl bireyler oluyorlar?” Yeni filmim TAŞ’ta ise “BABAMIN SESİ’nde kendisinden haber alınamayan Hasan eve dönerse ne olur?” sorusunun peşine takıldım, “Döndüğünde geride bırakmış olduğu ailesiyle bir ilişki kurabilir mi?”

TAŞ’ın bir başka özelliği de nerede ve hangi zamanda geçtiğini bilemiyor oluşumuz. Filmin bel kemiği olan ‘inanmak’ kavramı, zamanlar ve mekânlar üzeri bir kavramdır. Bu nedenle böyle bin seçimde bulundum. Filmin siyah beyaz olmasını da içeriğini desteklemek için tercih ettim. Genel olarak filme yayılan ikilikler üzerine kafa yorarken sonradan gelen bu tercihin ne kadar yerinde olduğunu perdede gördü- ğümde fark ettim.

Taş Filmi Afişi (2017)

Taş (2017)

Yönetmen: Orhan Eskiköy
Oyuncular: Muhammet Uzuner, Jale Arıkan, Beste Kökdemir, Ahmet Varlı, Saygın Soysal, Bülent Düzgünoğlu, Gonca Cilasun, Sinan Bengier, Hikmet Karagöz, Can Kolukısa, Ebru Nil Aydın
Senaryo: Orhan Eskiköy
Prodüksiyon Tasarımı:
Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi
Kurgu: Selda Taşkın
Sanat Yönetmeni: Veli Kahraman
Yapımcı Şirket: Perişan Film
Türkiye Dağıtımı: Kurmaca Film
Gösterim Tarihi: 13 Ekim 2017