Uzaydan Gelen Fırtına – Geostorm (2017)

Uzaydan Gelen Fırtına - Geostorm (2017)

Bazı şeyler asla kontrol edilmemeli…

Gezegende eşi benzeri görülmemiş doğal afetler yaşanmasının ardından, dünya liderleri, karmaşık bir uydu network’ü yaratarak, iklimi kontrol etmek ve böylece insanların güvenliğini sağlamak üzere biraraya gelirler. Ama, bir şeyler ters gider ve, Dünya’yı koruması için yapılan sistem ona saldırmaya başlar. Dünya çapında bir manyetik fırtına her şeyi ve herkesi yok etmeden önce, gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarmak için saate karşı yarış başlamıştır.

Dean Devlin yönetiminde çekilen filmin baş rollerinde Gerard Butler, Jim Sturgess, Abbie Cornish, Alexandra Maria Lara, Eugenio Derbez, Amr Waked, Adepero Oduye, Andy Garcia, Ed Harris, Zazie Beetz, Mare Winningham, Talitha Eliana Bateman oynadı. Senaryosunu Dean Devlin ve Paul Guyot yazdı.

Prodüksiyon tasarımlarını Kirk M. Petruccelli, görüntü yönetmenliğini Roberto Schaefer, kurgusunu Chris Lebenzon, John Refoua ve Ron Rosen, kostüm tasarımlarını Susan Matheson, set dekorasyonunu Anne Kuljian ve Lori Mazuer, sanat yönetmenliğini Vlad Bina, Page Buckner, Kevin Constant, Kelly Curley, Tyler Lafferty ve David Utley gerçekleştirdi. Müziklerini Lorne Balfe besteledi.

Uzaydan Gelen Fırtına - Geostorm (2017)

Film Eleştirisi: Uzaydan Gelen Fırtına

Roland Emmerich’in hatrı sayılır filmlerinin yapımcısı (tabii Godzilla’yı da unutmamak gerek) Dean Devlin bu kez monitörün başına geçerek uzayın derinliklerinde ama işin içine uzaylıları katmadan bir büyük bir felaket filmi çekmeye soyunmuş. Başarmasına başarmış da! Kurtuluş Günü bir istila filmiydi ama Geostrom / Uzaydan Gelen Fırtına insanoğlunun dünyaya verdiği zararın, felaketin bir halkası. Yönetmen burada felaketin halkasını genişleterek tüm dünyaya yayıyor, bir de kahramanımız Jake Lawson’ı kardeşi Max ile sorunlu bir yan hikaye haline getiriyor. Yani dünya büyük bir felaketin eşiğindeyken Jake aynı zamanda kardeşiyle arasındaki buzları eritmeye çalışıyor, kızına verdiği dönüş sözünü de!

Tabii filmin aksiyon yanı tıkır tıkır işlerken, bürokrasi rayları da filmin şaryosu üzerinde kaymaya, hatta dünyayı büyük bir felaketin eşiğine doğru hızlıca çekmeye devam ediyor. Bir yandan da filmin kendi içinde ilginç bir dengesi var, çok fazla sömürüye kaçmadan fantastik bir hikayenin ilmeklerini gerçek bir algıda atmaya çalışıyor. Ama teknik olarak eksiklikler de bir nebze göze çarpıyor. Hele filmin üç boyutlu olmasına hiç gerek yok, gereksiz bir karanlık ve geçmeyen bir üç boyut hali var.

Uzaydan Gelen Fırtına - Geostorm (2017)

Aslında hikaye güzel. Dünyanın kötü gidişatına, yok oluşuna karşı bir araya gelen dünya liderleri bir network kurarak bu dengeyi sağlıyorlar. İşin ilginç tarafı bölgesel network olması. Tıpkı bilgisayar oyunu gibi, istediğin bölgeye fırtına, sel ya da kaya büyüklüğünde dolu yolluyorsun ve lokal felaketler yaratıyorsun. Tabii kötü fikirli, çıkarcı ve biraz da devlete yakın biriysen. Jake bu durumda dünya için kendini adayan ‘kutsal’ insan kıvamına geçiyor ve kendini dünyanın kurtuluşu için feda edecek duruma geliyor.

Film onun dışında felaket filmlerine bir artı katmıyor, felaket görüntüleri neredeyse her filmde aynı şekilde yansıyor, burada da uzak doğudan, sahilde güneşlenen insanlara kadar sirayet eden felaket görüntüleri panik halinde kaçmayla tamamlanıyor. Bu filmin farkı uzayı da üs olarak tutup, bir nevi bilimkurguya da göz kırpması diyebiliriz ama onun dışında bir şey yok. Biliyoruz ki dünya ve onu kurtarmak için canla başla kendi hayatını feda eden kahramanımız kurtulacak. Hollywood kalıplarında karşımıza gelen bu filmlerde sürpriz ve heyecanlanmak artık yok denecek az, Uzaydan gelen Fırtına’da böyle ne yazık. Dünyayı istila eden insanoğlunun hırsları diyor diyebiliriz en iyi şekliyle.

Onun dışında oyuncu kadrosunun sağlamlığı belli bir seyir keyfi yaratıyor diyebiliriz. Gerard Butler’a eşlik eden Ed Harris ve Andy Garcia’yı izlemek keyifliydi ama dediğim gibi filmin yolu belli, orta karar. O yüzden bunu bilerek gitsin derim izleyiciler… Dean Devlin ise yapımcı koltuğunda daha iyi oturuyor sanki!

Uzaydan Gelen Fırtına - Geostorm Filmi Afişi (2017)

Uzaydan Gelen Fırtına – Geostorm (2017)

Yönetmen: Dean Devlin
Oyuncular: Gerard Butler, Jim Sturgess, Abbie Cornish, Alexandra Maria Lara, Eugenio Derbez, Amr Waked, Adepero Oduye, Andy Garcia, Ed Harris, Zazie Beetz, Mare Winningham, Talitha Eliana Bateman
Senaryo: Dean Devlin, Paul Guyot
Prodüksiyon Tasarımı: Kirk M. Petruccelli
Görüntü Yönetmeni: Roberto Schaefer
Kurgu: Chris Lebenzon, John Refoua, Ron Rosen
Kostüm Tasarımı: Susan Matheson
Set Dekorasyonu: Anne Kuljian, Lori Mazuer
Sanat Yönetmeni: Vlad Bina, Page Buckner, Kevin Constant, Kelly Curley, Tyler Lafferty, David Utley
Müzik: Lorne Balfe
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tarihi: 20 Ekim 2017