Vatana Millete Can Feda (2018)

Vatana Millete Can Feda (2018)

Türk ordusu, yedi yıldır bir iç savaşın sürdüğü, dünyanın en tehlikeli bölgesine, yanında hiç bir müttefik devlet olmadan giriş yapar. Bu esnada, Yüzbaşı Alparslan’ın (Burak Özçivit) komutasındaki 6 kişilik Özel Kuvvetler timi, Pilot Yüzbaşı Onur’un (Kerem Bürsin) da katılımıyla Türk ordusuna karşı kurulan büyük tuzağı ortaya çıkarır.

Vatan millet uğruna, bu tuzağı bozmak için yüzlerce teröriste karşı tek başına ölüm kalım mücadelesi veren tim için belki de asıl sınav, vicdanın sesini unutmamak ve insanlık dışı savaş koşullarında insan kalmayı bilmektir.

Burak Özçivit ve Kerem Bürsin’i bir araya getiren TAFF ve BRK’S Productions yapımı “Vatana Millete Can Feda”, geniş kapsamlı bir ekip çalışması ile hazırlandı. Türk askerinin olağanüstü şartlardaki gücünü ve yüreğini anlatan film için iki ünlü oyuncunun yanı sıra, kalabalık bir prodüksiyon ekibi bir yıla yakın süren ön hazırlıkların ardından 10 hafta boyunca çekim yaptı. Film için, Eskişehir’e kurulan platoda bir kasaba inşa edildi. Filmin hikayesi gereği “Özel Tim”in gittiği sınır ötesi operasyon için Bilecik Zemzemiye Köyü’nün bir bölümü Suriye’de bir Türkmen köyüne dönüştürüldü.

Filmin çatışma sahnelerinde 2000’in üzerinde yardımcı oyuncu rol alırken, 300 araç kullanıldı. Bu araçların 15 adedi, çeşitli çatışma anlarında havaya uçuruldu. Filmde, çeşitli boy ve ebatlarda yaklaşık 3 bin adet silah ile 100’ün üzerinde farklı mühimmat kullanıldı. Film boyunca 2500 civarında el bombası patlatıldı.

Vatana Millete Can Feda Filmi Afişi (2018)

Vatana Millete Can Feda (2018)

Yönetmen: M. Çağatay Tosun
Oyuncular: Burak Özçivit, Kerem Bürsin, Melike İpek Yalova, Süleyman Karaahmet, Sabahattin Yakut, Onur Ayçelik, Özbek Kaplan, Can Baykan
Senaryo: Zafer Külünk
Görüntü Yönetmeni: Tolga Çetin
Müzik: Toygar Işıklı
Yapımcı Şirketler: TAFF Pictures Brk’s Productions
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 6 Nisan 2018