Velayet – Jusqua’a la Garde (2018)

Velayet - Jusqua’a la Garde (2018)

Miriam ve Antoine Besson çifti boşanmıştır ancak çocuklarının velayeti ile ilgili anlaşmazlıklar devam etmektedir. Miriam, kocasının şiddete meyilli olduğunu iddia ederek oğulları Julien’in velayetini almak ister. Antoine ise baba olarak hor görüldüğünü, çocuklarından uzaklaştırıldığını iddia edip karşı tarafı suçlar. Ayrılığı hazmedememiş, intikam peşindeki babasıyla; yaralı ve yorgun annesi arasında kalan Julien, küçük yaşında kendini içinde bulduğu bu psikolojik savaştan en az hasarla kurtulmaya çalışacaktır.

Kısa filmi ile Oscar’a aday olan ve VELAYET ile Venedik’ten En İyi Yönetmen ve En İyi İlk Film ödülleri dahil birçok festivalde ödüle layık görülen genç yönetmen Xavier Legrand’dan muhteşem bir ilk film. Fransa yapımı velayet, annesiyle babası arasında kalan bir çocuğun var olma mücadelesini, izleyiciyi adeta bir gerilim hattı üstünde bırakarak anlatıyor.

Ödüller

2017 Venedik Film Festivali En İyi Yönetmen & Geleceğin Aslanı Ödülleri
2017 San Sebastian Film Festivali İzleyici Ödülü (Avrupa) & Başka Bir Bakış Ödülü
2017 Toronto Film Festivali Festivali Platform Bölümü Yarışma Filmi
2017 Zürih Film Festivali Özel Mansiyon

Velayet - Jusqua’a la Garde Filmi Afişi (2018)

Velayet – Jusqua’a la Garde (2018)

Yönetmen: Xavier Legrand
Oyuncular: Denis Ménochet, Léa Drucker, Thomas Gioria, Mathilde Auneveux, Saadia Bentaïeb, Coralie Russier, Florence Janas, Sophie Pincemaille, Emilie Incerti-Formentini, Martine Vandeville
Senaryo: Xavier Legrand
Prodüksiyon Tasarımı: Jérémie Sfez
Görüntü Yönetmeni: Nathalie Durand
Kurgu: Yorgos Lamprinos
Kostüm Tasarımı: Laurence Forgue
Set Dekorasyonu: Emilie Ferrenq
Türkiye Dağıtımı: Fimkadüı Film
Gösterim Tarihi: 23 Mart 2018