Yolculuk

Yolculuk Filmi

İnsanlık bombalardan güçlüdür.

Yolculuk filmi merkezine muhafazakar bir ailenin en küçük çocuğu olan Mehmet’i alıyor. Gerici ve baskıcı bir ailede yaşayan Mehmet’in hayatı bağlı olduğu şeriatçı bir çevrenin faaliyetleri çerçevesinde şekilleniyor.

Mehmet’in bu çevrenin samimiyetsiz ve dayatmacı değerleriyle yaşamaya başladığı çelişkilere komşu eczanede çalışan Firdevs’e yönelik hisleri de ekleniyor ve çatışma daha farklı boyutlara taşınıyor. Bundan sonrası inandığı değerler doğrultusunda hayatına bir yön çizemeyen ve çelişkilerini farklı arayışlarla çözmeye çalışan Mehmet’in “insanlık” mücadelesini önümüze koyuyor.

Mehmet’in hikayesi, bugün dünya çapında “cihatçı terör” olarak karşımıza çıkan ağın, yanı başımızda nasıl örgütlendiğini gözler önüne seriyor. Bu terör makinesinin nasıl bir gerici ağdan beslendiğini ve bu ağın “insanlık”la olan uzlaşmaz çelişkisini anlatmaya soyunuyor.

Film Hakkında

Her gün bombaların patladığı ve insanların bomba olup patladığı dünyamız büyük bir umutsuzluk ve korku gezegenine dönüştürüldü. İnsanlık direnmeye devam ediyor. Sokakta, iş yerinde, müzikte, edebiyatta ya da sinemada… İnsanlığın topyekün direnişi olmadan bu dünya yaşanır bir dünya haline gelmeyecek. Yolculuk filmi de bu direnişin bir parçası olma iddiası taşıyan bir yapıt…

“Yolculuk” sade hikayesiyle “insan”ı arıyor ve o insanı bu direnişin bir parçası olarak görmek/göstermek istiyor. Ve bu hikayede insanlığın gücünü ve önemini vurguluyor. İnsanı arayan Yolculuk’un mottosu da hikayesi kadar sade: İnsanlık bombalardan güçlüdür!

Dünyanın dört bir yanında savaşların hüküm sürdüğü, dinsel, mezhepsel ve ırkçı kışkırtmaların tüm evrensel değerlere meydan okuyan meyveler verdiği, milyonlarca insanın doğup büyüdüğü topraklardan kaçmak zorunda bırakıldığı, büyük kentlerin en işlek noktalarında patlayan bombaların sıradanlaştığı günlerden geçiyoruz.

Bu karanlığa karşı Bağımsız Sinema Merkezi (BSM), insanlığını arayan bir genci merkezine alan, yaşamın ve umudun tarafını tutan “Yolculuk” filmiyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Senaryosu iki yıl önce tamamlanan ve bir yılı aşkın süredir çekimleri devam eden Yolculuk, 22 Nisan’da Türkiye’de izleyiciyle buluştu.

Yolculuk Filmi Afişi

Yolculuk

Yönetmen: Mustafa Kenan Aybastı
Oyuncular: Cezmi Baskın, Bedia Ener, Ahmet Karslı, Ahmet Sarican, Bedia Ener, Beran Soysal, Cansu Fırıncı, Dilşah Demir, Serpil Özcan, Nebil Sayın, Erkan Akbulut, Behlül Yeşilbağ, Güzin Keçeci, Hale Tüblek, İsmail Karagöz, Metİn Coşkun, Nevzat Süs,Okan Selvi, Semir Aslanyürek, Soner Ada, Suat Oktan
Senaryo: Mustafa Kenan Aybastı
Yönetmen Yardımcıları: Alican Mansuroğlu, Gülcan Beyaz
örüntü Yönetmenleri: Barış Akyüz, Umut Çelik
Görüntü Asistanı: Ünver Ünal, Diren Düzgün
Kostüm Tasarımı: Çiğdem Kasım
Makyaj Tasarımı: Çiğdem Kasım
Müzik: Michel Lotz Süs, Okan Selvi, Semir Aslanyürek, Soner Ada, Serkan Bilgi, Suat Oktan, Harun Güzeloğlu
Yapımcı Şirket: Bağımsız Sinema Merkezi
Türkiye Dağıtımı: PinemArt
Gösterim Tarihi: 22 Nisan 2016